Nem kell aggódnunk, hogy bóvli lesz a magyar államkötvény?

Londoni elemzői vélemény szerint valószínűleg a Fitch Ratings sem süllyeszti Magyarországot a befektetésre már nem ajánlott, "bóvli" adóskategóriába, amikor várhatóan a közeljövőben végez a magyar besorolás felülvizsgálatával.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) londoni globális feltörekvő térségi kutatási részlegének vezetője a felzárkózó európai gazdaságokról összeállított hétvégi helyzetértékelésében azt írta: fennáll az a kockázat, hogy a Fitch a Moody's Investors Service minapi példáját követve szintén egyszerre két fokozattal minősíti vissza Magyarország adósbesorolását. Csakhogy a Fitch Ratings esetében ez azt jelentené, hogy ennél a hitelminősítőnél Magyarország elvesztené befektetésre ajánlott osztályzatát, mivel a Fitch hosszú futamidejű magyar besorolása most "BBB" - egy fokozattal alacsonyabb annál, ahonnan a Moody's rontotta a magyar besorolást -, és két fokozatú leminősítéssel az adósosztályzat "BB plusz"-ra süllyedne, egy fokkal a befektetési alapszint - "BBB mínusz" - alá.

Egy fokozattal lejjebb

Az RBS vezető londoni elemzője azonban arra számít, hogy a Fitch egyelőre "óvatosan jár el", és egy fokozatú leminősítést jelent be, "BBB mínusz"-ra módosítva a magyar osztályzatot, "időt adva", hogy a kormány "hitelesebb reformprogrammal álljon elő", amikor februárban előterjeszti strukturális átalakítási terveit. Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő - Standard & Poor's, Moody's Investors Service, Fitch Ratings - egyaránt a közepes befektetői sávban tartja nyilván, ám a Moody's hétfői leminősítése nyomán közülük immár kettő a befektetésre ajánlott alapsáv alsó szélére sorolja a magyar adósságot. A Moody's új, "Baa3" szintű magyar adósosztályzata - amelyre ez a cég a korábbi, "Baa1"-es szintről rontotta a magyar besorolást, a köztes "Baa2" kihagyásával - ugyanis megfelel az S&P "BBB mínusz" osztályzatának, és mindkét besorolás a közepes "BBB/Baa" befektetői kategória leggyengébb szintje. Ráadásul a két cég további leminősítést valószínűsítő negatív kilátást tart érvényben a magyar osztályzatokra.

A Fitch ennél egy fokozattal magasabb, "BBB" - a Moody's módszertanában "Baa2"-nek megfelelő - besorolással listázza a magyar államadósságot, de szintén negatív kilátással, és a londoni elemzői közösségben egyöntetű az a várakozás, hogy még az év vége előtt ez a cég is bejelenti Magyarország visszaminősítését. A Fitch Ratings ugyanis már tavaly március óta negatív kilátást tart érvényben a magyar besorolásra, és a negatív kilátások "feloldásának" futamideje a nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban általában 12-18 hónap. Az RBS-hez hasonlóan ugyanakkor más nagy londoni házak is azt jósolják, hogy a hitelminősítők a közeljövőben nem sorolják vissza Magyarországot a "bóvli" kategóriába.

Durva lenne a lefokozás

A Goldman Sachs (GS) pénzügyi szolgáltató csoport londoni felzárkózó piaci elemzői a Moody's-leminősítés bejelentése után adott kommentárjukban azt mondták, hogy "komoly lépés" valamely adós visszaminősítése a befektetési szint alatti kategóriába. A GS szakértőinek várakozása is az, hogy a hitelminősítők - mielőtt Magyarország esetében ilyesmire szánnák el magukat - megvárják azokat a strukturális és takarékossági lépéseket, amelyeknek előterjesztését a kormány a jövő év elején tervezi, és előbb még értékelik is ezeknek, valamint a kormány által korábban bejelentett intézkedéseknek a költségvetési és növekedési hatásait is.

Az RBC Capital Markets globális befektetési társaság nem sokkal korábbi londoni helyzetértékelésében azt a véleményét fejtette ki, hogy "nehéz lenne igazolni" Magyarország átsorolását a befektetésre nem ajánlott adóskategóriába, mivel a magyar költségvetési helyzet "gyakorlatilag az összes többi EU-tagállaménál jobb". A cég londoni felzárkózó piaci elemzői szerint Magyarország a belátható jövőben "megengedheti magának" törlesztési kötelezettségei teljesítését, és nem okoz számára sok nehézséget a befektetői tőke bevonása sem, úgyhogy a magyar közadásság lefokozása "képtelenül durva (intézkedés) lenne".

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo