A termelés volumene az előző év azonos időszakához képest még ugyan mindig 20 százalék feletti értékeket produkál a KSH adatait elemezve, de éven belül már stagnálás jelei látszanak. Mind áprilisban, mind májusban csökkent a teljes ágazat termelési volumene az azt megelőző hónaphoz képest, ilyen jelenségre már nagyon rég nem volt példa.
Az ellaposodó termelési görbe mellé pedig második negyedévben csökkenő cégalapítási számok társulnak. 2019 második negyedévében 1461 cégalapítást tett közzé a cégbíróság, ami 23 százalékkal magasabb 2018 azonos időszakánál, de 4 százalékkal alacsonyabb az első negyedéves értéknél.
„Leírni azért még korai lenne az ágazatot, számos pozitív tényezőt lehet
A cégmegszűnéseket tekintve pedig rekordalacsony értéket produkált az ágazat a második negyedévben. Mindössze 879 céget törölt a cégbíróság, ami az elmúlt 5 év legalacsonyabb negyedéves értéke. A megszüntetéshez vezető eljárások között hangsúlyváltozás nem történt. Továbbra is a kényszertörlések dominálnak (1005 új induló eljárás), de a felszámolások száma is szintén magas (204 induló új eljárás). A partnerek és hitelezők számára legkedvezőbb megszűntetési eljárásból, a végelszámolásból pedig továbbra is kevés van (138 induló új eljárás).
Az Opten – Cégfluktuációs Index (az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkéhez) második negyedévre vonatkozó értéke átlagosan 17 százalék körül mozgott az építőiparban. Megyei szinten nézve a vizsgált időszak alatt az Opten – CFI Somogy, Győr-Moson-Sopron és Veszprém megyékben érte el a legjobb értékeket, míg a legmagasabb fluktuációt Budapest, Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye produkálta.