Költségvetési szigorítások várhatók?

A tervezett éves hiány 83 százalékánál jár a költségvetés. A Pénzügyminisztérium (PM) rendhagyó módon azt a címet adta áprilisi adatai mellé, hogy „a kormány megőrzi a költségvetés egyensúlyát”. Amennyiben ezt üzenetként értékeljük, akkor ez azt jelenti, hogy szigorítások jönnek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Állami Számvevőszék egy elemzésében már április elején található olyan jelzés, hogy baj van a költségvetéssel. Ahogy fogalmaztak: 2022. év első két hónapjában az államháztartás központi alrendszerének kiadása meghaladta a költségvetési törvényben meghatározott előirányzat időarányos értéket. Ezt követően az első negyedéves adat sem hozott javulást, hiszen akkorra a hiány elérte az egész évre tervezett összeg 73 százalékát. Most pedig április végén 83 százaléknál tartunk.

Rosszak a költségvetési hiányadatok (Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)

Ha tehát nem változik semmi és ez a tendencia folytatódik, vagyis marad a havi 10 százalékos romlás, akkor az év végére a hiány eléri a tervezett 160 százalékát. Az első két hónap adatai azért nem relevánsak e tekintetben, mert akkor szerepet játszottak olyan egyedi tényezők, mint például a 13. havi nyugdíj előrehozott kifizetése, valamint a családok részére az SZJA visszatérítés. Ezért valószínűleg elkerülhetetlenek a kemény költségvetési szigorítások. Ezt támasztja alá az is, hogy mostani közleményének rendhagyó címet adott a Pénzügyminisztérium: a kormány megőrzi a költségvetés egyensúlyát. Ezenkívül a PM a közleményben is ugyanezt az elvet hangsúlyozza.

A háború okozta kiszámíthatatlan világgazdasági környezetben meg kell őrizni Magyarország stabilitását, ezért a kormány elkötelezett az egyensúlyi mutatók javítása mellett.
A Pénzügyminisztérium számításai szerint 4,3 százalékos gazdasági növekedés, a GDP 76,1 százalékára javuló államadósság és 4,9 százalékos költségvetési hiány várható az idei évre. A következő négy évben továbbra is magas ütemű gazdasági növekedéssel, az államadósság és a költségvetési hiány folyamatos csökkentésével számol a kormány.

A központi alrendszer április végéig 2635,6 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ezen belül a központi költségvetés 2669,7 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 52,8 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 18,7 milliárd forintos hiányt értek el.

A hazai kiadások kapcsán kiemelhető, hogy a nyugellátásokra és a gyógyító-megelőző ellátásra fordított összegek meghaladták az egy évvel korábbi kifizetést. Nyugellátásokra 1679,6 milliárd forintot, a gyógyító-megelőző ellátásra pedig 709,1 milliárd forintot fizetett ki a kormány április végéig.

A szigorítások azért is elkerülhetetlennek tűnnek, mert a nagy hitelminősítők nyilván nem hagyják szó nélkül, ha elszáll a költségvetési hiány. Ha pedig lerontják adósi besorolásunkat az ismét sokba kerül majd. Ez egy olyan helyzetben, amikor az uniós pénzek sem érkeznek, akár katasztrofális gazdasági következményekkel is járhat.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo