Kedden kiderül, mennyivel drágult az életünk

A jövő héten jelenik meg a júliusi inflációs adat, a júniusi ipari termelésről szóló részletes statisztika, valamint a külkereskedelmi forgalom júniusi statisztikája, a Pénzügyminisztérium pedig közli a július végi államháztartási egyenleget.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hétfőn közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a júniusi külkereskedelmi forgalom adatait, és megjelenik az államháztartás július végi adatairól szóló gyorstájékoztató.

Fontos makroadatok látnak napvilágot (Fotó: Pixabay)

Májusban az export euróban kifejezett értéke 29,5 az importé 31,4 százalékkal nőtt, a passzívum 95 millió euró volt, az egyenleg 166 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz képest. Májusban a kivitel volumene 11,6 százalékkal, a behozatalé 6,4 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál, áprilishoz viszonyítva az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 1,1 százalékkal nőtt, az importé 2,7 százalékkal csökkent. A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 24,3 százalékkal, a behozatalban 31,8 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 5,7 százalékkal romlott. A forint árfolyama az euróhoz mérten 8,6 százalékkal, a dollárral szemben 25 százalékkal gyengült.

Júniusban 155,3 milliárd forint volt az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt úgynevezett központi alrendszerének hiánya, ezzel a fél év végéig felhalmozott deficit 2892,3 milliárd forintra nőtt, ami az egész évre előirányzott 3152,7 milliárd forintos hiány 91,7 százaléka. Június végéig a központi költségvetés 3040,7 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 26,8 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok viszont 175,2 milliárd forintos többletet értek el. Június végéig a központi alrendszer bevételei az előző év azonos időszakához képest 2783,6 milliárd forinttal, 23,9 százalékkal nagyobb összeget értek el, a kiadások 3971,4 milliárd forinttal, 29,8 százalékkal nőttek.

Kedden a fogyasztói árak júliusi alakulását közli a KSH. Júniusban a fogyasztói árak átlagosan 11,7 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit. Az elmúlt egy évben az élelmiszerek és a tartós fogyasztási cikkek ára emelkedett a leginkább. A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 1,5 százalékkal nőttek. Az éves maginfláció 13,8 százalékos volt.

Pénteken a júniusi ipari termelés második becslését publikálja a KSH. Első becslés alapján az ipari termelés volumene 2022 júniusában 1,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, munkanaphatástól megtisztítva júniusban a termelés 4,8 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 0,6 százalékkal nőtt júniusban.

(MTI)

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo