Szerdán még a Donald Trump vezette amerikai küldöttség is egyetértett a most zajló NATO-csúcs záródokumentumával, amelyben 2024-et célozzák meg a NATO-tagállamok, mint végső határidőt, amelyre minden tagállam a teljes védelmi kaidásait a GDP-je, (azaz a bruttó nemzeti össztermék) két százalékára emeli.
A hirtelen elhatározásairól hírhedt amerikai elnök azonban csütörtökön már keményebb hangon fogalmazott: már 2019-től el kell érnie a tagállamok védelmi kiadásainak ezt a szintet, mást az Egyesült Államok nem fogadhat el.
Felszólalásában Trump határozottan kikelt az európai szövetségesek ellen elégtelen védelmi kiadásaik és az EU szerinte tisztességtelen kereskedelmi gyakorlata miatt. A délelőtti ülésen részt vett Ukrajna és Georgia elnöke is, akiket ezután a terem elhagyására kértek, és az eredeti tervektől eltérően szűkebb, tagállami körben - rendkívüli ülés keretében - folytatták a zárt ajtók mögötti tanácskozást - adta hírül a Távirati Iroda.
"A NATO egy jól olajozott gépezet" - így jellemezte az elnök a rendkívüli ülés után az elért eredményeket.
Ha Magyarország valóban jelentősen emeli a védelmi kiadásokat, akkor az sokba fog nekünk kerülni: 2015-ben a honvédelemre költött pénzek Magyarországon a GDP 0,6 százalékát tették ki, de még az idei büdzsében tervezett 428 milliárd forint, is csak a GDP 1,05 százalékát teszi ki, mintegy duplájára, csaknem 900 milliárd forintra kellene tehát emelni a Honvédségi kiadásainkat. A Távirati Iroda közlése szerint Orbán Viktor egyetért a védelmi kiadások emelésével, „és nem a távoli jövőben, hanem minél hamarabb” közös európai hadsereget hozna létre.