Ennyivel lenne drágább az iPhone, ha Kínában gyártanák

Negyven százalékkal lennének drágábbak az iPhone-ok, ha nem Kínában, hanem az Egyesült Államokban gyártanák azokat. Ezt is hozhatja az amerikai-kínai kereskedelmi háború.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Donald Trump amerikai elnök most ugyan elhalasztotta, hogy további, Kínából behozott árukra vessen ki a korábbinál jóval magasabb védővámot, de ennek lehetősége változatlanul fennáll. Az elnök azt állítja, hogy kereskedelmi partnerei, köztük Kína, kihasználják országát és alacsonyabb béreikkel elveszik a munkahelyeket az amerikaiaktól.


Kép: youtube.com

A Kínából származó amerikai behozatal értéke elérte az évi 520 mrd. dollárt – ennek már mintegy a felére vetett ki a kormány védővámokat. Az elgondolás szerint ezzel úgy megdrágul az adott termékek kínai előállítása, hogy azok ismét az USA-ban készülhetnek.

A számításból csak az marad ki, mennyire felvinné ez az árakat Amerikában. Az UBS svájci nagybank elemzői közismert terméket, az

A vámháború átmenetileg szünetel
Az Egyesült Államok és Kína megállapodtak abban, hogy - legalábbis egyelőre - felfüggesztik a vámháborút. Ez volt az egyetlen érdemi eredménye a G-20 országok hétvégi csúcstalálkozójának Buenos Airesben.

iPhone-t vették például, amely ismeretesen kínai gyárakban készül. Amennyiben csak annak néhány eleme: a szoftver, az erősítő chip, majd a csomagolás kerülne Amerikába, ez 10 százalékkal vinné fel az árat, egyúttal 10-12 hónapot igényelne. Ha már az összeszerelés is oda kerülne, 17 százalékkal kerülne többe a készülék és jóval több időbe az átállás. Ha viszont teljesen az USA-ban készülne az iPhone, éppen 40 százalékkal magasabb áron kerülne forgalomba.

Ugyanakkor 3-4 évet is igénybe vehet a termelés áttelepítése, miközben kérdéses, hogyan és mikor tudják a mobilok fotó-technikájának igen bonyolult gyártását meghonosítani. Amennyiben Trump erre a szektorra is kiterjesztené a 10 helyett 25 százalékos vámot, az amerikai cége meggondolhatják, hogy harmadik országokba viszik a gyártást a drága amerikai helyett.

(Forrás: Neue Zürcher Zeitung)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo