Doktor úr, csak receptet írjon, táppénzes papírt ne!

Doktor úr, csak receptet írjon, táppénzes papírt ne! – néhány évvel ezelőtt erre a mondatra még igencsak elcsodálkozott az orvos, majd legyintett egyet, hogy nyilván vállalkozóval van dolga, ma már azonban minden második betegtől ezt hallja.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Annyira féltik ugyanis az emberek alkalmazottként is a munkahelyüket, hogy amíg csak mozdulni képesek, nem maradnak otthon. Illetve ha mégis muszáj, inkább szabadságot vesznek ki vagy „csúsztatnak”, de semmiképpen nem terhelik a munkaadójukat a táppénzzel járó plusz költségekkel. Hiszen az egykori három napról tíz napra, majd 1996-ban tizenöt napra növekedett az az időszak, ami alatt a táppénzt a munkáltató köteles kifizetni azt a dolgozójának, és csak ezután lép be a társadalombiztosítás; ráadásul még azután is úgy, hogy a táppénzkiadások harmada a munkáltatót terheli. Márpedig ilyen feltételek mellett legyen a munkatárs bármilyen jó szakember, ha gyakran betegeskedik, előbb-utóbb – teljesen érthetően – elküldik.

Ezekben a hetekben ismét napirendre tűzte a parlament a táppénzszabályokat, és a fentiek ellenére nem enyhítésről, hanem további szigorításról van szó. Pedig nézzük meg az adatokat: míg 1990-ben 2 millió 309 ezer volt a táppénzes esetek száma (tehát ezen belül lehet, hogy ugyanazok az emberek voltak az év során többször is betegállományban), 1995-ben már csak 1 millió 225 ezer, tavaly pedig 1 millió 408 ezer. Egy-egy napon pedig 1990-ben átlagosan 272 ezren íratták ki magukat az orvossal, majd 1995-ben már csak 173 ezren, tavaly 112 ezren. Miközben az orvosi rendelőkben nem csökkent, hanem nőtt a betegforgalom!

A kormánynak – és értelemszerűen most nem a jelenlegi, hanem a mindenkori kormányról van szó! – az a magatartása, hogy a társadalombiztosítási kassza kiadásait csökkentse, hosszú távon egyre inkább arra kényszeríti tehát a munkavállalókat, hogy akár betegen is dolgozzanak. A vállalkozók azok, akik leginkább betegállományban maradhatnának, mivel bár pénzt az első két hétben ők sem kapnának a tb-től, ez idő alatt legalább a járulékot nem kellene befizetniük. Ők azonban azok, akik korábban se igen voltak táppénzen, hiszen cégük napi működtetése nem engedi meg ezt a „luxust” számukra, és „jól dolgoznak”, a kieső bevétel azért mégiscsak magasabb lenne, mint amennyit a járulék révén megspórolnának.

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo