Brexit: a britek fele szerint új népszavazásra lenne szükség

A britek fele népszavazáson mondana végső szót az Európai Unióból való kilépésről abban az esetben, ha az ország EU-tagsága megszűnéséről szóló tárgyalások megállapodás nélkül zárulnának.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A YouGov közvélemény-kutató pénteken ismertetett felmérése szerint arra a kérdésre, hogy ebben az esetben kinek kellene döntenie arról, hogy az Egyesült Királyság az Európai Unióban maradjon-e vagy kilépjen, a megkérdezettek 50 százaléka válaszolta azt, hogy referendumon kellene határozni a kérdésről. Huszonöt százalék bízná a döntést a parlamentre. "A választói üzenet egyértelmű: ha a kormány és a parlament nem tudja megoldani a Brexitet, az embereknek kell" - fogalmazott Peter Kellner a YouGov korábbi elnöke.

45 százalék mindenképp új szavazást akar

A brit külkereskedelmi miniszter szerint kemény brexit lesz
A brit külkereskedelmi miniszter szerint egyre nő annak az esélye, hogy nem születik megállapodás az Egyesült Királyság európai uniós tagsága megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről. Liam Fox az Európai Bizottságot hibáztatva úgy vélekedett, már 60 százalék a valószínűsége ennek.
Negyvenöt százalék a tárgyalások végkimenetelétől függetlenül szeretne második népszavazást, 34 százalék ellenzi ezt. Az esetleges második népszavazás támogatottsága folyamatosan nő, a kormány által július elején elfogadott és az Európai Unióval való jövőbeni kapcsolatokról szóló javaslatcsomag ismertetése előtt még csak 37 százalék, július végén már 42 százalék tartott szükségesnek népszavazást az EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről.

Az úgynevezett fehér könyv jóval szorosabb kapcsolattartást indítványoz az EU-val - többek között szabadkereskedelmi térség létrehozását szorgalmazza az áruk kétoldalú kereskedelmében -, mint amit a keményvonalas Brexit-tábor elfogadhatónak tart.

Kevesen támogatják a kormány tervét

Három lehetőség közül választva, miszerint az Egyesült Királyság az Európai Unió tagja marad, megállapodás nélkül szűnik meg a brit európai uniós tagság vagy elfogadják Theresa May miniszterelnök elképzeléseit a Brexitről, a megkérdezettek 40 százaléka a bennmaradást, 27 százaléka a megállapodás nélküli kilépést, 11 százaléka pedig a kormány terveit választaná.

A napokban Liam Fox külkereskedelmi miniszter egy lapinterjúban úgy vélekedett, 60 százalék annak az esélye, hogy nem jön létre megállapodás a brit kormány és az Európai Bizottság között. A felek októberig szeretnének egyezségre jutni, hogy még legyen idő ratifikálni a megállapodást. Theresa May többször is kizártnak nevezte, hogy újabb referendumot tartsanak az Egyesült Királyságban az EU-tagságról. A 2016 júniusi népszavazáson 51,9 százalék voksolt a kilépésre, 48,1 százalék a tagság fenntartására.

A YouGov felmérése szerint az emberek 74 százaléka úgy véli, rossz irányba haladnak a Brexit-tárgyalások, és 68 százalék valószínűnek tartja, hogy a britek számára hátrányos megállapodással zárul a folyamat. A közvélemény-kutató cég július 31. és augusztus 7. között tízezer ember megkérdezésével készítette a felmérést a második népszavazást szorgalmazó Peolple's Vote kampány megbízásából.

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?
Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo