Az „évszázad projektje”: a cél, hogy függésben tartsák az adósokat

Kína a világ 60 országára, köztük Magyarországra (a Belgrád–Budapest vasútvonal korszerűsítésére) is kiterjesztette „Övezet és út” elnevezésű, sokmilliárdos infrastruktúra-beruházási programját. Malajzia viszont most kihátrált két tervezett nagy kínai projektből, ami felveti a kérdést: valóban előnyösek-e ezek a beruházások?

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az összesen ezermilliárd dolláros keretben mozgó tervet Peking „az évszázad projektjeként” reklámozza azzal, hogy célja jobban összekapcsolni Kínát kereskedelmi partnereivel. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az érintett országok nagy hiteleket vesznek fel Kínától infrastrukturális beruházásokhoz, amelyek munkálatait többnyire kínai cégek végzik.

Kép: Pixabay

Mindez nyilvánvaló kínai érdekeket szolgál: az ország, ahol lassul a gazdaság fejlődése, fölös ipari kapacitását külföldön tudja hasznosítani. A munkák egyúttal segíthetnek kínai vállalatoknak abban, hogy nemzetközivé váljanak, miközben Peking révükön kritikus szerephez juthat a nemzetközi kereskedelem alakításában.

Betilthatják Kínában a P2P hitelezést
A P2P kölcsönzés betiltását fontolgatja a kínai kormány, miután fintech cégek több százer embert károsítottak meg. A befektetők a Questor-botrányhoz hasonló pánikszerű rohamban próbálták kivenni a pénzüket, Pekingben a pénzüket követelő tüntetőket oszlattak.

Nem hiányzik a jelentős politikai tényező sem. Amint a Pentagon a napokban kiadott jelentésében rámutatott: „Kína, erős gazdasági kapcsolatokat építve ki más országokkal arra törekszik, hogy közelítse azok érdekeit Kínáéhoz és kikapcsolja a bírálatot a Peking szempontjából érzékeny kérdésekben.”

Mindezek ellenére sok külföldi partner készséggel csatlakozott a kezdeményezéshez, főleg azért, mert a kínai hitelek sokkal kevesebb korlátozással járnak, mint a nyugatiak. Malajzia döntése azonban arra utal, hogy a kínai tervek meghiúsulhatnak.

Egyrészt azért, mert a pojekt bizonyos beruházásainak gazdaságilag nincs értelme.

Srí Lankán például évi egymillió utas fogadására képes repülőteret építettek. Miután azonban messze nincs ekkora forgalom, a kihasználatlan teheráru-terminálokban rizst tárolnak.

A kínaiak nagy mélyvízi kikötőt is építettek a szigetországban, de annak üzemeltetését kínai cégnek kellett átvennie, miután a kikötő annyi jövedelmet sem hozott, hogy Srí Lanka törleszteni tudja a hitel részleteit. A Center for Global Development tanulmánya szerint Kirgizisztán, Laosz, Montenegro, Pakisztán és más államok csak igen nehezen tudják majd törleszteni a kínai hiteleket – és lehet, hogy

Pekingben ez is a cél: függésben tartani az adós országokat.

Ugyanakkor a Övezet és Útnak vannak csodálói is. Szakértők a Mianmarban épített olajvezetéket, a kenyai vasútvonalakat sikernek tartják, s amíg könnyű kínai pénzekhez jutni, lesz azokért jelentkező. A következő a gazdasági válságba került Törökország lehet.

(Forrás: Der Spiegel)

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo