Az árakon is egyre jobban látszik a fellendülés

Februárban ugrott az infláció, a legtöbb termékcsoportban gyorsulás látható. A GDP-növekedésben főszerepet vállaló piaci szolgáltatásoknál 2008 óta nem látott áremelkedés történt. Az inflációs nyomás és a kedvezőtlenebbé váló nemzetközi környezet miatt nehéz helyzetben van a magyar jegybank, de számottevő szigorítás egyelőre nem várható.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Felgyorsult az infláció. Éves összevetésben februárban 3,1 százalékkal emelkedtek az árak, szemben a januári és decemberi 2,7-2,7 százalékkal. Ráadásul az inflációs folyamatokat jobban bemutató – a magyar jegybank által kiemelten figyelt - maginfláció februárban 3,5 százalékos volt, ez szintén tempós gyorsulás a januári 3,2, valamint a decemberi 2,8 százalékhoz viszonyítva.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője elmondta, hogy a friss inflációs adat meglepetés, mert a piac valamivel alacsonyabb februári adatokra számított. A szakember elmondta, hogy februárban az átlag felett, 7 százalékkal drágultak a szeszes italok és dohányáruk, míg éves szinten 5,2 százalékkal nőtt az élelmiszerek ára.

Kép: Pixabay

„Alapvetően a legtöbb termékcsoportban gyorsuló infláció látható. A maginflációs mutató feldolgozott élelmiszerek és a nem tartós fogyasztási cikkek miatt gyorsult. A GDP-növekedésben a termelési oldalon legnagyobb szerepet játszó piaci szolgáltatásoknál is gyorsulás látható. Utóbbiak adószűrt éves inflációja idén februárban 2008 óta nem látott szintre emelkedett. Ezek az adatok jól mutatják, hogy a fokozott belföldi kereslet egyre inkább megjelenik az árakban, a cégeknél pedig költségoldalon a bérek emelkedése is inflációs nyomást okoz” – tette hozzá a K&H szakembere.

Márciusban Németh Dávid szerint 3,3 százalékos lehet az éves infláció, majd lassulás jöhet nyár végéig, 2,5 százalék körüli szinten jöhet a fordulat. Év végére pedig 3,5 százalékos inflációra lehet számítani a mostani kilátások alapján. Így az éves átlagos infláció 3 százalék körül lehet.

A Magyar Nemzeti Bank nehéz helyzetben van. Az inflációs nyomás ugyanis szigorítást követelne, ám a nemzetközi környezet kedvezőtlenebb. Ez pedig a laza monetáris feltételek fenntartását indokolhatná. A szakember szerint a gyorsuló inflációt mutató adatok ellenére sem fog számottevően szigorítani a magyar jegybank a következő három hónapban. A második negyedév vége felé elképzelhető, hogy a mostani mínusz 15 bázispontos egynapos betéti kamatszintet 0 százalékra emeli, miközben forintlikviditási többletet fenntartja a piacon.

Még mindig optimista a magyar gazdaság
A tavalyi év utolsó negyedévében folyamatosan emelkedett, 2019 első két hónapjában viszont csökkent a GKI konjunktúraindexe. Februárban az üzleti várakozások közül csak az építőipariak javultak, a fogyasztói várakozások pedig a februári javulás ellenére is elmaradtak a múlt év végitől. A magyar gazdaság szereplőire azonban összességében továbbra is erős optimizmus jellemző.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo