Csen 28 oldalas, „Miért hagytam el Kínát” című írása hamar lekerült a közösségi portálokról, de alkalmasint addig is sokan elolvasták. A most Máltára költöző vagyonos vállalkozó abban arról írt, hogy országának gazdasága óriási hajóra hasonlít, amely katasztrófa felé halad, ezért meneküljön, aki tud.
Az ingatlanberuházó nyíltan kimondta, amiről sok kínai üzletember csak egymás között beszél: hogy az ország vezetése tévútra vitte a világ második legnagyobb gazdaságát és a vállalkozói elvesztették bizalmukat az ország jövőjében. Kínát egy nemzedéken át a derűlátás jellemezte, a remény, hogy – a nehézségek ellenére – szebb lesz a jövő. A mostani hangulatot egy mém jellemzi a legjobban: „Lehet, hogy 2019 az évtized legrosszabb esztendeje lesz – de a legjobb éve a következő évtizednek...”
Az Egyesült Államokkal kirobbant gazdasági háború fékezi a növekedést, de sok vállalkozó még
Kevesen tartanak katasztrófától, de növekszik az aggodalom Kína hosszú távú kilátásai körül. A borúlátás oly erős, hogy egyes üzletemberek az ország jövőjét egy másik államéhoz hasonlítják, ahol a kormány vette át a gazdaság irányítását és nem hajlandó azt feladni: Venezueláéhoz. A Hurun, sanghaji közvélemény-kutató felmérése szerint
Kína gazdag vállalkozóinak csak harmada bízik maradéktalanul az ország gazdasági jövőjében, míg két éve még két harmaduk volt ezen a véleményen. A gazdagoknak csaknem a fele azt mondta: mérlegelik a kivándorlást, vagy azt már elő is készítik.Fred Hu, a Goldman Sachs kínai részlegének volt vezetője szerint fel kell ismerni: az elmúlt 40 év vívmányai nem valami egyedülálló kínai modellnek voltak köszönhetők, hanem a nyitásnak és a gazdasági reformoknak.
Az üzleti elit sok tagját aggasztja, hogy a kormány gazdaságpolitikája az állami vállalkozásokat támogatja, holott a magánszektor hajtja a fejlődést.Sokan nem érzik magukat biztonságban, különösen, amióta – a korrupció-ellenes kampányok következtében – egyes vállalkozókat „eltüntetett” a kormány.
Hszi a jelek szerint tudatában van a nyugtalanságnak. Peking elhalasztotta a vállalkozási adók
Egyes kínai üzletemberek félig-tréfásan arról beszélnek: csak Trump elnök mentheti meg Kínát - mert politikájával kikényszerítheti a gazdaságban a szerkezeti változásokat. Mindenesetre a közelmúlt években gyorsan növekedett a beruházói vízummal az Egyesült Államokba települő kínaiak száma. Az egy millió Amerikában tanuló egyetemi hallgatók harmada kínai.
(Forrás: The New York Times)