Munkahelyi diszkrimináció cikkek
Hogyan léphetünk fel a munkahelyi zaklatás ellen?
Kevesebb a munkahelyi zaklatás, az amerikaiak nagy része nem dolgozna olyan cégnél, ahol ez előfordulhat. Az Entrepreneur Europe-nak nyilatkozó HR-szakember arról beszélt, hogyan hozható létre biztonságos munkahelyi kultúra.
Több női vezető = sikeresebb cég
A cégvezetésben szereplő nők száma összefüggésben van a vállalat pénzügyi teljesítményével: általában jobban teljesítenek azok a cégek, ahol több női vezető dolgozik, mert ez azt tükrözi, hogy a cég előítélet nélkül jutalmazza a tehetséget.
Férfiak és nők fizetése: kiegyenlítődhetnének a különbségek
A 2020-ban diplomát szerző nők generációja lehet az első, amelyik már ugyanannyi fizetésért dolgozhat, mint férfi kortársai. Egy felmérés szerint a digitális képességek magas szintű elsajátítása és a tudatos karrierépítés lehetővé teszi, hogy közel 40 évvel korábban megszűnhessen a nemek közötti bérszakadék - olvasható a globális Accenture felmérésben.
A digitális fejlődés a kulcs a női egyenjogúsághoz?
A nők 53 százaléka gondolja azt, hogy nem indul a férfiakkal azonos esélyekkel egy vezető pozícióért, ugyanakkor 60 százalékuk hisz abban, hogy a digitális technológiák segítségével előbbre tudnak lépni a ranglétrán. A Roland Berger ‘Digitális egyenjogúság” című tanulmánya arra keresi a választ, hogy a digitalizáció, hogyan tud hozzájárulni a munkahelyen a női egyenjogúsághoz.
Davos is a férfiuralomról szólt
Vállalatvezetői szinten is kevés a nő, következésképp a globális elit legexkluzívabb éves találkozóján, Davosban is. Idén a 3000 delegáltból mindössze 600 volt nő. Mik az esélyek rá, hogy nagyobb szerepet kapnak a vállalatirányításban és a politikában a nők?
Csak 25 és 30 közt van élet?
Terhesség miatt rosszabb besorolásba került nő, a szakmai gyakorlatért ingyen dolgozó friss diplomás… és ez csak kettő az elképesztő munkahelyi történetekből. Mindenki tudja, hogy Magyarországon létezik a munkahelyi diszkrimináció, de leginkább úgy teszünk, mintha nem lenne. Nem illik beszélni róla, nem illik a cég arculatába! Munkát kereső ifjak és idősek, romák, kismamák, a pénzügyi szektor egyik vezető cégének HR-ese és egy jogász, dr. Farkas Zsuzsanna mondta el tapasztalatait. Sokat elárul: egyedül ő vállalta a nevét…
A sokszínűség nálunk is előny
A magyar munkavállalók – más nemzetekhez hasonlóan – nagyra értékelik a sokszínűséget munkahelyükön a Randstad Workmonitor legfrissebb felmérése szerint. Nemcsak a hozzáállás, a gyakorlat is pozitív hazánkban: a magyar dolgozókat a globális átlaghoz képest kevesebb diszkrimináció éri, így például kor és nem szerinti megkülönböztetés is ritkábban fordul elő.
Nem ritka a bunkó kérdés az állásinterjún
Diszkréten keres állást a magyar, 96 százalékuk csak akkor szól főnökének, ha már konkrét ajánlata van vagy le is szerződött új munkaadójával – derült ki a Jobinfo.hu állásszemléző oldal friss kutatásából. Persze az addig vezető út rögös, sok a diszkriminatív kérdés, melynek elszenvedői leginkább a kisgyermekes anyukák és a szülő korban lévő hölgyek. Utóbbiak több ízben számoltak be arról, hogy írásban akarták őket arra kötelezni, hogy 3-5 évig ne vállaljanak babát.
Hol kezdődik a munkahelyi diszkrimináció?
A jelenlegi jogi környezet szigorúan szabályozza az egyenlő bánásmód követelményének megvalósulását. Számos esetben már az álláshirdetés is magában hordozza a hátrányos megkülönböztetést vagy a pozitív diszkriminációt.
Jogsértés pultoslányt keresni
Kereskedők ellen a kiszolgálás megtagadása miatt érkezik sok panasz, a cégek ellen viszont a bizonyos tulajdonságaik miatt fel nem vett munkavállalók kérnek segítséget az Egyenlő Bánásmód Hatóság vizsgálatai szerint. Csak igen speciális helyzetekben megszabható az állásra felvehetők neme és életkora, ezért bár bevett gyakorlat, mégis jogszabálysértő egy pultosmunkát csakis nők számára meghirdetni.
Csatlakozzon a felelős munkáltatókhoz!
Az mtd Tanácsadó Közösség 2015. május 28-án vezeti be hazánkban a Diversity Chartert, azaz a Sokszínűségi Egyezményt , amelyhez alapítói lehetőséget biztosít. A kezdeményezéshez már számos ismert és kevésbé ismert vállalat jelezte előzetesen csatlakozási szándékát. A szervezők olyan további támogató jelentkezőket várnak, akik a kezdeményezés aláírásával – egy hosszú folyamat első lépéseként – az esélyegyenlőség mellett teszik le a voksot.
Mit várnak és mit kapnak a nők?
Az Y-generációba tartozó nők már teljesen más szemlélettel lépnek a munkaerőpiacra, mint anyáik vagy nagyanyáik tették, ambiciózusabbak, nagyobb az önbizalmuk, de munkahelyi lehetőségeik még elmaradnak a férfiakétól. A pályakezdőkből a tapasztalat kiöli a lelkesedést, és még mindig sokan részesülnek hátrányos megkülönböztetésben.
Mostohán bánnak a magyar cégek a nőkkel – ez így nem mehet tovább
Több mint egymillió magyarországi munkavállaló tartja sürgetőnek, hogy munkahelye tegyen azért, hogy egyenlő lehetőségeket, esélyeket kapjanak nők és férfiak is - derült ki a Gemius és a Nyitottak vagyunk kezdeményezés friss kutatásából.