Davos is a férfiuralomról szólt

Vállalatvezetői szinten is kevés a nő, következésképp a globális elit legexkluzívabb éves találkozóján, Davosban is. Idén a 3000 delegáltból mindössze 600 volt nő. Mik az esélyek rá, hogy nagyobb szerepet kapnak a vállalatirányításban és a politikában a nők?

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A világ gazdasági elitjének éves összejövetelén mindössze 600 nő vett részt a 2400 férfi között 2017-ben. A The New York Times tudósítója elkísért egy behaviorista közgazdászt Davosba, hogy az ő szemén keresztül kapjon meglátásokat arról, miért sántít a kapitalizmus férfiuralma, s mi látszik ebből Davosban. És vajon diszkriminálva érzi magát egy nő a fene nagy férfidominanciában?  A Harvadon dolgozó Iris Bohnet specialitása a nemek közötti egyenlőtlenség. Azt a tudományágat képviseli, mely a piaci szereplők tudatalatti motivációira, beidegződéseire koncentrál és arra, hogy azok miként befolyásolják a gazdasági folyamatokat. Bohnet kutatásai alapján azt vonja le, hogy a hatalmi pozícióban lévők -főleg férfiak- többsége öntudatlanul is előítéletekkel rendelkezik a női munkavállalókkal, kollégákkal szemben. (Pedig a nők kezében a kulcs a jövő problémáihoz!)

"Mégis mit gondolnak, kik ők? A szenátus?!" háborgott egy magas beosztású menedzser hölgy Davosban. Megjegyzése jól jelzi a nőkben forrongó (jogos) sértettséget. Sokkal nehezebb nekik feljebb lépkedniük a céges ranglétrán és statisztikák bizonyítják, hogy a nők zömében kevesebb pénzt kapnak ugyanazért a munkáért, mint a férfiak.

Kép:Pexels

Túlélési tanácsok nőknek

A davosi Világgazdasági Fórum (WEF) kezdetén mindig tartanak egy fogadást nőknek, ahol a davosi veteránok kiokosítják a svájci síparadicsom elit vircsaftján először járó hölgyeket: túlélési tanácsokat adnak a 20%-os kisebbségnek. (Tavaly a résztvevők 17%-a volt nő.) A nemi egyenlőtlenség témájában is elhangzott idén egy-két előadás ezen a reggeli ankéton. Amit alig 200 férfi jött el meghallgatni. A McKinsey részletes vizsgálatokkal bizonyította, hogy a nemek diverzitása a munkahelyen jót tesz a biznisznek. A menedzsment tanácsadó cég kidolgozott egy algoritmust, mely lehetővé teszi a nemi előítéltek nélküli munkaerő-felvételt.

Egyenlők, de mégsem
A magyar nők fele úgy érzi, hogy teljes az egyenlőség, de az adatok a pesszimistábbakat igazolják. A nők kevesebbet keresnek, és a nemek közti bérszakadék csak növekedett Magyarországon az elmúlt években és a nők által vezetett cégek száma is csökkent.
A multik persze platformnak is használják Davost, hogy társadalomtudatos tevékenységüknek hírverést csapjanak. A nemek közötti egyenlőtlenség apropóján el-elhangzott néhány adalék: a Unilever és a Mercer tanácsadó cég "nem-semleges" teszteket végez álláskeresőknél. Az SAP big data-módszereket használ munkavállalói teljesítményének elemzésére, s a szoftver igyekszik tartózkodni olyan szavaktól, mint az "agresszív" vagy a "versengő", mert kimutatták, hogy a nők nem szeretik e kifejezéseket. Mindhárom cég hangsúlyozza, hogy nőtt náluk a női menedzserek száma. De ez sajnos csak a kivétel erősíti a szabályt tipikus esete.

A WEF is próbál politikailag korrekt lenni e kérdésben. A fórumot alapító Klaus Schwab stábja életbe léptetett egy alapszabályt: a nagy cégek 5 embert hozhatnak, amennyiben az egyikük nő. Ha csak férfiakat delegálnak résztvevőnek, akkor 4 a keret.

Minden összeesküdött ellenük

Davosban még a legapróbb fizikai dolgok is mintha összeesküdtek volna a nők ellen. Ha beültek egy panelbe felszólalónak, a hangosítást a fülnél oldották meg: a férfiaknak ez nem gond, a nőknek viszont fülbevalók álltak a fülre akasztott mikrofon útjába. A pódiumon lévő székek is túl magasak voltak, leginkább bárszékekre emlékeztettek. Túlságosan kihangsúlyozták a női lábakat. Ha egy hölgy felült rá, a szoknyája egy kis villantós mutatványt csinált. A lábak nem értek le a talajig, könnyen leestek a magas sarkú cipők. Nem egy nőbarát környezet. (Arról már nem szól a fáma, hogy a közszereplés eme sajátosságait módosították-e időközben. De legyünk optimisták: vélhetően igen.)

De más hátrányokkal is meg kell küzdenie a nőknek: például kevesebbet alhatnak, mivel be kell lőniük a frizurájukat, mielőtt a nyilvánosság elé lépnek. Egy nőnél ez alap elvárás, a férfiaknál kevesen foglalkoznak vele, ha valaki kissé kócos. De plusz feladat a magassarkú cipő iránti elvárás teljesítése is. A havas Davosban ugyanis kint minden épeszű ember lapos sarkakon közlekedik - a nőknek tehát váltócipővel is készülniük és küzdeniük kell. Apróságok? Lehet, mégis fontosak. Hasonló részlet, hogy a találkozón szerepet kapott egy android is, "aki" szexi női formát kapott a tervezőitől. Biztos férfiak voltak...

Akik háztartás helyett multit vezetnek
Nők, akik nehéz helyzetben lévő vállalatokat vettek át radikálisan átalakuló szektorokban. A példákból is egyértelmű, nincs női vagy férfi ágazat.
A nők egyébként Davosban már kialakították a saját kis belterjes szlengjüket. Amikor csupa pasi ül a panelbeszélgetésen, azt úgy hívják egymást közt: "manel" (a man szóból kiindulva). "Na, megyek, belehallgatok abba a manelbe." És valószínűleg elfintorodnak egy kicsit vagy az égbe emelik a szemüket.

Az ott lévő nők viszont úgy tűnik, nagyon is aktívak voltak: a The New York Times tudósítója egyik nap azt látta Davosban, hogy 10 panelből 9-ben volt női felszólaló. A 20%-os kisebbséget tehát alaposan megdolgoztatják. Ugyanakkor még itt is folyamatos a küzdelem. Iris Bohnet például egy férfival tartott közös elődadást. A férfi beszélt először, majd amikor megkapta a szót, a férfi hatszor félbeszakította (egyszer csak azért, hogy tisztázzon vele valamit, amit éppen fél perce mondott el). Erre mondják az itt előadó nők, hogy gyakran úgy érzik, "jelen vagyunk a szobában, de nem a párbeszédben".

Huszonöt év, és nincs egyenlőtlenség?
A digitális technológiákat könnyedén alkalmazó női munkaerő hozzájárul a nemek közötti különbségek csökkenéséhez a munkahelyeken. A digitális tájékozottság, annak mértéke és az, hogy az emberek milyen újabb technológiákat tanulnak meg és használnak, hogy a munkájukban minél tájékozottabbak és hatékonyabbak legyenek, kulcsfontosságú a nemek közötti egyenlőség eléréséhez.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo