A Citigo a Škoda első minije, a Volkswagen konszern miniautó-projektjének gyümölcse. Tulajdonképpen a cseh márka stílusjegyeivel felruházott Volkswagen up!. Az orr- és farkialakítás egyedi, de a külső és belső méretei, valamint erőforrásai megegyeznek az up! modellével. A városi minitrió harmadik tagja, a SEAT Mii; azt egyelőre nem forgalmazzák Magyarországon, így a magasabban pozícionált up! és az egyszerűbb kivitelű Citigo közül választhatunk. A Citigo hossza mindössze 3,56, szélessége 1,65, magassága 1,48 méter, így akár négyen is utazhatunk benne. Második autónak vagy ingázásra tökéletes.
Spórolós, de csinos
A megnyerő fizimiskájú kisautó férfiaknál és nőknél egyaránt bevágódik. Választható két- és négyajtós kivitelben is – ha gyermekeket fuvarozunk vele, érdemes az utóbbi mellett dönteni. A hatalmas ajtókon keresztül könnyű a bejutás az első sorba, a hátsó üléseket viszont már nem olyan könnyű elfoglalni a kétüléses változatban. Az üléstámlán található kar meghúzásával a szék nem csusszan magától előre, ahogyan a háromajtós kocsiknál lenni szokott, a támlát és magát az ülést is nekünk kell előretolni, majd visszaállítani. A művelet egyszerű, így nem okoz nagy bosszúságot, csak épp nem praktikus.
A mérnökök a lehető leghatékonyabban hasznosítottak minden rendelkezésre álló centimétert, de hátra hosszú távra csak gyerekek üljenek, felnőtteknek szűk, főleg széltében. A poggyászoknak 251 liter helyük van, miniautós mércével ez igen jó érték.
- Teljesítmény: 75 lóerő 6200 fordulat/percnél
- Nyomaték 95 newtonméter 3000–4300 fordulat/percnél
- Gyorsulás 0–100 km/órára: 13,2 másodperc
- Végsebesség: 171 kilométer/óra
- Össztömeg: 929 kilogramm
- Fogyasztás: 5,9/4/4,7 l/100 kilométer
- Tesztfogyasztás: 5,3 liter
- Alapár: 2 600 240 forint
- Tesztautó ára: 3 324 140 forint
Biztonságból jeles
A Citigo töréstesztje ötcsillagos, s a szegmensben egyelőre egyedüliként aktív városi vészfékasszisztens is rendelhető hozzá, amely 30 kilométer/óra alatt önműködően aktiválódik, s lézeres szenzora segítségével érzékeli az ütközés veszélyét. A Volkswagen up!–Škoda Citigo–SEAT Mii trió legszellemesebb újítása mégis talán a műszerfali dokkolóhoz csatlakoztatott navigátor, amely nemcsak navigációs feladatokat lát el, hanem kapcsolatban áll az autó fedélzeti számítógépével is. Érintésérzékeny, egyszerűen kezelhető, s analóg órák emulálására is képes. A készüléket ráadásul magunkkal vihetjük, ha kell.
A Škoda Citigo motorpalettáján két háromhengeres benzinmotor sorakozik, 1,0 liter lökettérfogattal és 60, illetve 75 lóerő teljesítménnyel. Javallott az erősebb motor 108 ezer forintos felárát kifizetni. A 75 lovas motor 13,2 másodperc alatt gyorsítja fel a Citigót százra, és 171 kilométer/órás végsebességet biztosít számára; tehát nem lesz halálfélelmünk, ha előzni kell. Alapjáraton alig hallani a pici aggregátot, fordulaton pedig előbújik belőle a jellegzetes, morgós varrógéphang. Négyezres motorfordulatszám fölött kifejezetten jól húz, és nagyon takarékos. A felfüggesztés ügyes, derekasan megküzd a rossz utakkal, és a szűk tengelytáv ellenére sem hajlamos a felütésre.
A Citigo a szegmens magasabban árazott modelljei közé tartozik, de tudása neki a legnagyobb.