A török alkotmánybíróság az Abdurrahman Yalcinkaya török főügyész által Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök és pártja, az Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) ellen benyújtott vádak megtárgyalására készül. A főügyész szerint az AKP tagjai az ország világi alkotmányának megdöntésén munkálkodnak, és az országot iszlamista állammá kívánják alakítani.
Amennyiben az alkotmánybíróság valósnak találja a főügyész vádjait, úgy az AKP-t betilthatják, a miniszterelnököt pedig parlamenti képviselőtársával együtt eltilthatják a politizálástól, illetve a kormányt is feloszlathatják.
Habár a török hadsereg még nem foglalt állást a kérdéssel kapcsolatosan, azt tudni lehet, hogy a magát a világi állam védelmezőjének tartó hadsereg mindig is gyanakvással figyelte a vallási színezetű, európai jobbközép (esetükben iszlám) AKP tevékenységét.
Az Európai Unió meglehetősen rossz szemmel nézi az említett bírósági ügyet. Olli Rehn, bővítési biztos az üggyel kapcsolatban megjegyezte: "a politikai pártok betiltása érdekében indított bírósági ügyek nem tekinthetők normálisnak európai demokráciákban".
Ha betiltják a kormánypártot...
Amennyiben az alkotmánybírák valóban elítélik a kormányzó pártot és annak tevékenységét, úgy minden bizonnyal Törökország csatlakozási esélyei is nagyban romlanak. Joost Lagendijk, holland európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament Törökországgal foglalkozó szakbizottságának elnöke pénteki törökországi látogatása során azt mondta: "amennyiben a bíróság betiltja az AKP-t, úgy a török csatlakozási tárgyalások leállhatnak."
Mindezek ellenére az Egyesült Királyság alsóháza épp a napokban fogadott el egy olyan jelentést, mely a török - EU tárgyalások folytatását sürgeti, függetlenül a születendő bírósági döntéstől. Véleményük szerint a tárgyalások felfüggesztése azt sugallná a most nyugodt, demokratikus, világi berendezkedésű államnak, hogy soha nem válhatnak az unió részévé.
Sok elemző azt jósolja, hogy az alkotmánybíróságon a pártot elmarasztaló és azt betiltó döntés fog születni, ugyanakkor elképzelhető, hogy egy ettől valamelyest enyhébb ítéletet hoznak majd a bírák. Ilyen alternatív megoldás lehetne például az, hogy nem tiltanák be a teljes pártot, csak annak egyes tagjait tiltanák el a politizálásától, illetve csökkentenék a pártnak járó állami támogatások mértékét.
Az AKP tevékenységét rossz szemmel néző hadsereghez hasonlóan maga az AKP is hallgat az ügy kirobbanása óta, azt azonban tagadja, hogy új párt alapítását terveznék a bírósági döntés kijátszásának érdekében.
A török üzleti világ egyébként 2014-2015-re várja az uniós csatlakozást a Piac és Profit újságírójával folytatott beszélgetések alapján...
Veszélyben a törökök?
Július elsején kezdődött Törökországban a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP) bírósági tárgyalása, melynek következtében könnyen megakadhat az ország uniós csatlakozási folyamata.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.