Vélemények, reakciók a választások után

Politológusok, vállalkozói szövetségek és elemzők is elmondták a véleményüket a választások után. Abban szinte mindenki egyetért, hogy az erős kormány jót tesz az ország megítélésének.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

G. Fodor Gábor, a Századvég Alapítvány kutatási igazgatója szerint a választás a Fidesz történelmi sikerét hozta. Mint mondta, emellett eltörpül a Jobbik térnyerése, Európában ugyanis számos országban van erős radikális párt, a választók több mint felének támogatását magáénak tudó politikai erő azonban szinte sehol sincs. A Fidesz elsöprő sikerének magyarázata G. Fodor Gábor szavai szerint az elmúlt évek "bűn rossz szocialista kormányzása"; a politológus úgy véli: végső soron ez vezetett a Jobbik megerősödéséhez is.

A Fidesz megszerezheti a kétharmados többséget Szomszéd Orsolya, a Nézőpont Intézet elemzője szerint is. A politológus az MTI-nek elmondta: a Fidesznek ehhez a ma begyűjtött 206-on túl további 52 mandátumot kell nyernie a második fordulóban, amire jó az esélye a vasárnapi eredmények ismeretében, mivel ennél több egyéni választókerületben várja az élről a folytatást.

Szomszéd Orsolya hozzátette, még nem tudni, hogy a 20 százalékos eredményt elérő MSZP megőrizheti-e váltópárti szerepét, de véleménye szerint erre jobb az esélye, mint a Jobbiknak, amelyet szélsőségessége gátolhat meg ebben. A politológus rámutatott: a gyökeres változás iránti választói igény nagy nyertese a két új szereplő, a Jobbik és az LMP. Bejutásukkal egy nagy, domináns párt mellett két közepes és egy kisebb erő lesz jelen a parlamentben, a Fidesz pedig kétoldalú ellenzékkel néz majd szembe - mondta Szomszéd Orsolya. Az elemző úgy véli: az MDF-re nagy valószínűséggel "az SZDSZ sorsa vár".

A vállalkozásokra épüljön a gazdaságpolitika

Futó Péter, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) elnöke szerint Magyarországnak az állami újraelosztás szintjét a jelenlegi közel 50 százalékról 40 százalékra, a 39 százalékos adócentralizációt 32-33 százalékra szükséges csökkentenie ahhoz, hogy a régiós versenyképességi rangsor dobogójára felléphessünk, s ezáltal megtarthassuk piacainkat, és új munkahelyek létesüljenek - mondta Futó Péter. Az MGYOSZ elnöke egyetért Orbán Viktorral abban, hogy hosszabb távon akár egy millió új munkahely születhet, de "ennél is fontosabb a jelenlegi munkahelyek megőrzése, amiben a gyáriparosok partnerei a kormánynak".

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára, Dávid Ferenc egy, a gazdaságot talpra állító, versenyképes adórendszer fontosságát emelte ki. A VOSZ azt kívánja a felálló új kormánytól, hogy gyorsan cselekedjen, s mivel ebben a ciklusban nem kell egyeztetni koalíciós partnerrel, nincs ok a késlekedésre. A VOSZ álláspontja szerint az új kormánynak az üzleti szféra érdekeinek figyelembe vételével kell cselekednie, s intézkedéseivel a termelést, a munkahely teremtést, a hazai kis- és középvállalkozások fellendítését kell szolgálnia - jelezte a főtitkár. Ehhez hozzátette azt is, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások segítésében a jövőben is kiemelt szerepet kell kapnia az állami támogatású, kedvezményes hitelt biztosító Széchenyi-kártyának.

A vállalkozásokra építő gazdaságpolitika fontosságát hangsúlyozta az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) is. Szűcs György elnök hangsúlyozta: Európában a kis- és középvállalkozásokra úgy tekintenek, mint a kulturális és gazdasági közösség alapjára. Az IPOSZ elnöke szerint a magyar családi és kisvállalkozásoknál is meg kell nyilvánulnia az Európai Unió 2020-ig szóló kis- és középvállalkozások fejlesztési folyamatának, hiszen Magyarország az európai gazdasági közösség része, és nem maradhat ki az uniós pozitív folyamatokból.

Ugyancsak a kis- és középvállalkozások élénkítéséről beszélt a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke. Parragh László szerint a leendő kormánynak törekednie kell arra, hogy élénkítse a gazdaságot, a kis- és középvállalkozásokat, és szorítsa vissza a korrupciót, csökkentse a bürokratikus terheket.

Vadász György, a Magyar Iparszövetség ügyvezető társelnöke arról beszélt, hogy a választás eredménye feljogosítja a Fideszt, hogy felelősséget vállalva markáns gazdaságpolitikát hajtson végre. Az iparszövetség ügyvezető társelnöke szerint a magyar gazdaság gondja a rossz foglalkoztatási szerkezete, azaz a munkaképes lakosság 44 százaléka nem végez láthatóan munkát.

IMF-tárgyalás és előre megszavazott bizalom

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője az MTI-nek szerint alapvetően jó hír a piac számára, hogy Magyarországon stabil kormányzás lesz. Hozzátette: a nagy kérdés az, hogy milyen gazdaságpolitikát folytat majd a Fidesz, ez azonban csak valamikor a nyár során fog kiderülni. Az elemző úgy vélte, hogy az új kormánynak első körben le kell majd ülnie a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), és megállapodni egy új, a mostaninál magasabb  államháztartási hiánycélban, és ehhez kell majd rendelni a gazdaság-politikát. Amennyiben az új kormány megállapodik az IMF-el, az garancia lesz a piac számára.

Kondrát Zsolt, az MKB Bank Zrt. vezető elemzője ugyancsak megemlítette, hogy a következő időszakban arra lehet számítani,  hogy az új kormány leül tárgyalni az IMF-el. Informálisan talán már az álláspontok tisztázódtak, és a megállapodás lényege az lehet, hogy lehet egy nagyobb költségvetési hiány. Cserébe a piac azt reméli, hogy bizonyos reformértékű vállalások lesznek- fejtette ki. Az elemző kifejtette: arról ugyan keveset lehetett tudni, hogy a Fidesz mit akar csinálni, viszont nem hangoztak el a részükről lehetetlen vagy nagyon nagy költségvetési kihatású ígéretek sem. A piac ezért most várhatóan megszavazza a bizalmat a leendő kormánynak.

Suppan Gergely, a TakarékBank Zrt. elemzője szerint kivárás lehet a piacon a parlamenti választás első fordulójának eredménye ismeretében, miközben külföldről pozitív és negatív piaci hatások egyaránt várhatók. Szerinte a Fidesznek megvan a kényelmes parlamenti többsége, de a piac valószínűleg kivár arra, hogy a két forduló közötti kampányban tisztázódik-e a várható gazdaságpolitika, illetve, hogy eldől, lesz-e kétharmados többsége a Fidesznek.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo