Vásárlói jogok az ünnepi akciók rohamában

Közelednek az ünnepek, s a vevőkért máris megindult a kereskedők "rohama". A vásárlóknak az akciók bűvöletében sem árt a jótállás szabályaival tisztában lenniük.

Nincs annál bosszantóbb, ha az újonnan vett, vagy ajándékba kapott mikrosütő, hajszárító, porszívó rövid használat után felmondja a szolgálatot. S ha vásárláskor nem voltunk elég figyelmesek, akár pórul is járhatunk, mivel az érintett üzletben, kereskedőnél dokumentumok hiányában nem érvényesíthetjük vásárlói jogainkat. De mit is jelent az eladói jótállás, vagy más néven garancia?

A jótállásról, más néven garanciáról tudni kell: jelenleg minden 10 ezer forintot meghaladó, új tartós fogyasztási cikkért (hűtő, porszívó, televízió, mosógép), valamint bútorért, számítógépért és ezek 10 ezer forintnál drágább alkatrészeiért stb. az eladónak egy évig kötelező jótállnia. Ez 12 hónapig feltétlen garanciavállalást jelent az új termékek javítására, cseréjére (még az akciósokra is!) abban az esetben, ha az a rendeltetésszerű használat ellenére meghibásodott. Ilyenkor a vevő élhet a javítás, csere mellett az esetleges árleszállítás lehetőségével, vagy akár a vételár visszafizetését is kérheti, amit az árut eladó üzletnek, kereskedőnek teljesítenie kell. Ezért fontos, hogy vásárláskor kapjunk a háztartási készülék mellé ún. jótállási jegyet, valamint számlát (blokkot); reklamáció esetén ugyanis e két dokumentumot kell felmutatni.

A jótállási jegynek - magyar nyelven - tartalmaznia kell a termék, valamint a gyártó nevét, a termék típusát, gyártási számát, a vásárlás idejét, a vevőt megillető jótállási jogokat, azok érvényesíthetőségi határidejét, a jótállásból kizáró feltételeket, a jótállással kapcsolatos jogorvoslat módját stb. A gyártó egy évnél hosszabb jótállási időt is vállalhat, sőt a jogszabály által kötelező körbe nem tartozó árukra is adhat teljes, vagy részleges garanciát. Az önkéntes jótállás sajátossága, hogy a 10 ezer forintnál olcsóbb árucikkre is vállalható.

A jótállás lényege, hogy a vásárlónak ezen idő alatt nem kell bizonyítania, hogy vétlen a készülék meghibásodásában. Ugyanakkor a kereskedő csak akkor mentesül a jótállási felelősség alól, ha bizonyítani tudja: a vásárló rendellenesen használta a terméket, vagyis az valamilyen külső behatás következtében romlott el. Ha nem, köteles megjavíttatni, kicserélni az árút, vagy annak vételárát visszafizetni. Három munkanapon belüli meghibásodáskor a vásárló javítás helyett a termék kicserélését kérheti. A kötelező jótállási idő lejárta után a tartós fogyasztási cikkekre két év szavatosság jár, így ha olyan árucikk hibásodik meg, amelyre eleve nem volt, vagy már lejárt a kötelező szavatossági idő, két évig vissza lehet vinni az üzletbe. Igaz ez esetben csak az első 6 hónapban nem kell a vevőnek bizonyítania vétlenségét a meghibásodásban: a további másfél évben már neki kell szakértőt kérni, és díját megfizetni.

Szabályok
Azoknak a 10 ezer forint feletti, tartós fogyasztási cikkeknek a körét, amelyre vonatkozik az egy éves kötelező jótállás, a 151/2003.IX. 22. számú kormányrendelet melléklete tartalmazza. Ez a kör kibővült idén a bútorral és néhány számítástechnikai eszközzel: a teljes konfigurációban vásárolt számítógépek mellett a 10 ezer forintnál drágább alkatrészekre is kötelező az egy éves jótállás. Bekerültek a kötelező garanciális körbe a pendrive-ok, a szkennerek, valamint a digitális fényképezőgépek memóriakártyái, a projektorok és a műholdvevő antennarendszerek is. Bár nem feltétlenül az ünnepekhez kacsolódnak a javító-karbantartó szolgáltatások, mégis érdemes tudni: tavaly szeptember óta, ha az áfát, anyagköltséget magában foglaló szolgáltatás díja meghaladja a 20 ezer forintot, a javítást-karbantartást végző vállalkozóknak 6 hónapig kötelező a jótállás, és az ún. jótállási jegy kiállítása. Ez érinti a háztartási gépek, barkács- és kerti szerszámok, személygépkocsik, motorkerékpárok, órák, hangszerek, telefonok, telefaxok javítását is. Panasz esetén a szolgáltatás igénybevételét a számlával, illetve a jótállási jeggyel igazolhatjuk.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo