Mint Kovács László adó- és vámügyi biztos a tájékoztatásban kiemelte, az intézkedés bevezetésének célja az Európai Unió biztonságának megszilárdítása, a pénzmosás, terrorizmus és egyéb bűncselekmények elleni fellépés támogatása. "A terroristáknak nehezebb lesz be- vagy kilépniük az unióból a törvénytelen akcióikhoz szükséges készpénzmennyiséggel, ugyanakkor az utazók és kereskedők nagy részére az új szabályok nem rónak aránytalanul nagy adminisztratív terhet, mert a 10 ezer eurós határ kellően magas" - szögezte le a biztos. (Néhány napja a regisztrációs adó jövőjéről beszélt Kovács.)
pénzmosás elleni uniós irányelvet kiegészítő szabályozás szerint mindenkinek nyilatkoznia kell a helyi vámhatóságoknál, aki a külső ellenőrzési pontokon át belép az EU-ba vagy elhagyja azt, ha az említett mennyiségű euró van nála, vagy ennek megfelelő értékű készpénz más pénznemben, illetve könnyen átváltható eszközök (kötvény, részvény, utazási csekk) formájában. Ha valaki nem tesz nyilatkozatot vagy hamis adatokat tüntet fel, a készpénzt lefoglalhatják vagy visszatarthatják, és más szankciókat is hozhatnak ellene. A vámhatóságokat az új szabályozás felhatalmazza, hogy ellenőrizzék az utazókat és csomagjaikat a náluk található készpénzmennyiség meghatározása érdekében.
Ha bebizonyosodik, hogy pénzmosásról vagy terrorcselekmény finanszírozásáról van szó, a tagországoknak értesíteniük kell a többi EU-tagállamot is.
Évente milliárdok
A bizottsági illetékesek arra is felhívták a figyelmet, hogy bizonyos EU-tagállamokban léteznek emellett külön ellenőrzési és nyilatkozattételi előírások az unión belüli készpénzforgalomra, és ezeket ugyancsak alkalmazni kell az új uniós szabályozás mellett. A jogszabály előzményeképpen a múlt évtized végén végzett közös vámművelet során kiderült, hogy az EU-határokon évente milliárdos nagyságrendben forog készpénz vagy más nagy értékű tárgy. Azt viszont nem lehet megállapítani, hogy az ilyen típusú pénzmozgások mennyire szolgálják pénzmosási kísérletek céljait.