Európa legerősebben eladósodott államaként Olaszország 1975 óta nem nézett szembe ilyen fokú gazdasági visszaeséssel. A romló helyzetet látva a katolikus egyház is segíteni akar a munkanélkülieken, akik nemzetközi összevetésben nem élvezik sokáig az állam segítségét. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamai közül Itáliában a legkisebb a támogatás, és az is csak rövid időre vehető igénybe.
A segítségnyújtás jegyében a legkisebb egyházmegyéknek 15 ezer eurós (4,5 millió forintos) támogatást irányzott elő az egyház, hogy ezzel is segítse a bankkölcsönért folyamodó híveket. "Ezekben a napokban inkább bankárnak érzem magam" - mondja Vincenzo Federico, a dél-olaszországi Padula kisváros lelkipásztora. Az atya nemrégiben kezességet vállalt egy 10 ezer és egy 13 500 eurós (2,9 millió és négymillió forintos) kölcsönhöz, azóta parókiáján egymásnak adják a kilincset a nehéz anyagi körülmények közé került hívők.
Perselyből a rászorulóknak
A milánói egyházkerület azonban még tovább ment, és létrehozott egy 3,2 millió eurós (közel egymilliárd forintos) alapot, amelyhez az interneten keresztül még további felajánlásokat várnak. "Még több pénzt teszünk a perselybe, hogy segíteni tudjunk azoknak a családoknak, amelyek pár hónapja még arról sem álmodhattak, hogy segítséget kérjenek" - utalt a milánói kezdeményezésre az egyház jótékonysági szervezetének, a Caritasnak az egyik munkatársa. "Az állam nem teszi meg, amit kellene a munkanélküliség hatásainak tompítására" - tette hozzá Andrea La Regina, a szervezet társadalmi programjainak vezetője.
A munkanélküliség igen fenyegető tényező Olaszországban. 2008 utolsó negyedévében 6,9 százalékra kúszott fel a munkanélküliség aránya, 2009 első két hónapjában pedig 46 százalékkal nőtt a segélyért folyamodók száma az egy évvel korábbi adatokhoz képest. A mediterrán országban korábbi keresetük 40 százalékát, de legfeljebb ezer eurót (298 ezer forintot) kaphatják meg segélyként az állásukat vesztettek, a támogatás időtartama azonban nem haladhatja meg a hat hónapot. És mivel Silvio Berlusconi kormányfő a közelmúltban kizárta a támogatások bővítését, sokan csak az egyház segítségében bízhatnak.
Banca Etica
Közvetítőként a Caritas kapcsolatot teremt a segítségre szorulók és a Banca Etica (etikus bank) nevű, non-profit szervezetek által létrehozott pénzintézet között, amely igen kedvező kamatokkal kínál kölcsönöket. A már kialakult eljárási rend szerint a közösség tagjai a plébánián jelzik a kölcsönigényüket, amelyet a helyi pap továbbít a Caritas térségi bizottságának. A Banca Etica a Caritassal együtt határoz az igénylés jogosságáról, ha kedvező döntés születik, az egyház kezesként vállal szerepet a kölcsönben.
A kérelmezőknek azonban szigorú ellenőrzésen kell átesniük. "Minden egyes esetet külön megvizsgálunk, hogy kiderüljön, nincsenek-e túlságosan eladósodva az emberek" - számolt be a pénzintézet hitelvizsgálója. A kölcsönért folyamodó hívők nagyjából egyharmada kapja meg végül a pénzt. A 10 éve létrehozott Banca Etica igen kedvező, mindössze évi három százalékos kamatra adja a kölcsönt, ez messze elmarad a nagy olasz bankok által kért 8,9 és 9,3 százalékos kamatoktól. A Caritas a segítségnyújtás más módját is kínálja, az általa finanszírozott szupermarket-lánc üzleteiben előre kifizetett kártyákkal vásárolhatnak a szorult helyzetben lévők. "Hol van az állam? Ha az egyház nem segítene, koldulnom kellene" - mondja egy vásárló, aki korábban Venezuelában dolgozott taxisként, hazájában viszont képtelen elhelyezkedni.
Jóllehet tavaly októberben a gazdasági válságra utalva XVI. Benedek pápa még úgy fogalmazott, hogy a pénz "semmi", úgy tűnik, annak hiánya viszont minden az egyháztagok számára - jegyzi meg Federico atya. "Állandóan hívnak, még késő este is szól a mobiltelefonom. Senki másra nem számíthatnak" - idézte a kisváros lelkipásztorát az International Herald Tribune napilap.