Ukrajna NATO-csatlakozása továbbra is napirenden van, de nem elsődleges prioritása a diplomáciai erőfeszítéseknek – mondta Melnyik pénteken a Berliner Morgenpostnak.
Ukrán tisztviselők eddig következetesen a NATO-tagságot az igazságos és tartós ukrajnai béke egyetlen útjaként mutatták be, bár elismerték, hogy a tűzszünet előtt maga a belépés nem valószínű — írja a Kyiv Independent.
Melnyik hangsúlyozta, hogy Ukrajna jelenleg arra törekszik, hogy robusztus garanciákat biztosítson védelme érdekében, és nem a NATO-tagság azonnali megvalósítására törekszik.
Ez nyilvánvaló változás a retorikában, miután a külügyminisztérium a hónap elején elutasított minden olyan biztonsági garanciát, amely a szövetség teljes jogú tagságát helyettesíthetné.
„Partnereinknek pontosan meg kell határozniuk, milyen katonai eszközökkel védik meg Ukrajnát, ha Oroszország ismét támadna” – mondta Melnyik, kiemelve, hogy a Budapesti Memorandumhoz hasonló „puszta politikai ígéreteken” túlmutató garanciákra van szükség.
Orbán Viktor is ellenezné
Melnyik, aki korábban Németországban és Brazíliában volt nagykövet, hozzátette, hogy ezek a garanciák az EU-val és a NATO-országokkal kötött két- vagy többoldalú megállapodások formáját ölthetik, és egy szélesebb körű, Oroszországgal kötött békeszerződés részévé is válhatnak.
Ukrajna 1994-ben a budapesti memorandumban határainak elismerésére és biztonságának biztosítására ígéretet kapott többek között az Egyesült Államoktól és Oroszországtól is.
Melnyik mostani kijelentései azt tükrözik, hogy Ukrajna NATO-belépési törekvései továbbra is több tagállam – köztük Németország, Szlovákia és Magyarország – ellenállásába ütköznek. Washington sem valószínű, hogy fogékony lesz erre, mivel Donald Trump leendő amerikai elnök csapatának tagjai nagyrészt Kijev gyors csatlakozása ellen érveltek korábban.