A jobboldal határozott térnyerése és győzelme nem csak hazánkra volt jellemző, a baloldal több országban is igen rosszul szerepelt. Az euroszkeptikus pártok pedig Európa szerte a várakozásokhoz képest igen jelentős arányban kerültek be az Európai Parlamentbe. A külföldi sajtó szemében így az itthoni választások nem adnak különösebb okot aggodalomra. Mindezek ellenére tény, hogy a kormánypárt támogatottsága a választók körében jelentősen megcsappant. „Egy előrehozott választás azonban csak növelné a bizonytalanságot, az ide vezető út során újra fokozottabban kezdenék beárazni a piaci szereplők a politikai kockázatokat" - véli Orosz Dániel, AXA csoport Magyarország stratégiai tanácsadója. Szerinte a kormánypártnak a látványos vereséget szenvedő koalíciós partnerével együtt most mint egy phalanx-ként kell összezárnia a válságkezelő kabinet mellett, annak érdekében, hogy az EP választások utáni kritikus heteket, majd ősszel a jövő évi költségvetés tárgyalása folyamán megélénkülő nyomást elviselje.
A belpolitikai események mellett a külföldiek szemében azonban továbbra is meghatározó szerepe maradt az elmúlt napokban kiéleződött lettországi helyzetnek. Pozitív impulzusként érte a forintot, hogy Trichet után már Almunia is hangsúlyozta, hogy támogatja a rögzített lett árfolyamrendszert, így a drasztikus devizaleértékelés esélye, valamint a „fertőzés" veszélye csökkent. Szintén fontos hangsúlyozni, hogy akárhogyan is alakuljanak a belső politikai erőviszonyok a következő hónapok során a pillanatnyilag optimista nemzetközi hangulat nagymértékben felülírja a hazai makrogazdasági vagy politikai hírfolyamot. Ha újra a pesszimizmus lenne úrrá a globális piacokon, hirtelen sokkal jobban felértékelődne minden ország specifikus esemény (legyen az politikai vagy gazdasági eredetű), ami alapján differenciálhatják, megbüntethetik vagy akár lecsatlakoztathatják az adott országot a régiós vonatról.
Az MSZP szavazók erősítik a Jobbikot
A Jobbik eredménye jelentős részben a legszegényebb térségekben élő, kiábrándult szocialista választók átpártolásának tulajdonítható - áll a Nézőpont Intézet hétfőn az MTI-hez eljuttatott közleményében. A radikális párt a 426 ezer szavazattal a vasárnapi EP-választáson nem a Fidesztől vette el a legtöbb szavazatot, hanem éppen "a baloldal összeomló fellegváraiban alapozta meg sikerét" - állapította meg az intézet. Indoklása szerint a szegény térségek településein a Fidesz is nagymértékben növelte választóinak számát, így a radikálisok szimpatizánsai elsősorban az MSZP egykori hívei közül kerülhettek ki.
A Jobbik térnyerése óriási probléma - jelentette ki hétfői parlamenti napirend előtti felszólalásában Bajnai Gordon miniszterelnök. Magyarországnak rossz egy szélsőséges párt parlamentbe jutása, a Jobbik térnyerése óriási probléma. Ebben minden parlamenti pártnak van felelősége, ezért mindegyiknek önvizsgálatot kell tartani - közölte a kormányfő.
A kormányfő az eredményekről szólva azt hangsúlyozta, hogy az Európai Parlamentben több jobboldali képviselő lesz mint baloldali, illetve tovább nőtt az érdektelenség és a radikális, szélsőséges pártok ereje. Bajnai Gordon azt mondta: örül , hogy véget ért a kampány, így ismét többet koncentrálhatnak a munkára.