Feltételezések szerint a siklóbombák közül több mint 200-at mindössze egy hét leforgása alatt használtak fel Ukrajna északi részén fekvő Vovcsanszk városának lerohanására. A fegyver használata Oroszország Harkiv körüli hadműveleteinek egyik fontos eszköze.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elmondta, hogy csak márciusban 3000 ilyen bombát dobtak le az országra.
Olekszij Harkovszkij vovcsanszki rendőrfőnök közelről látta a siklóbombák hatását.
Nincsenek szavak, hogy leírjuk egy sikló bombatámadás hatásait. Megérkezünk, hogy lássuk az embereket, akik ott fekszenek szétszakadva.
A siklóbombák tömeges alkalmazása viszonylag új fejlemény, amely az elmúlt hónapokban pusztítónak bizonyult az ukrán erők számára. A siklóbombák úgy készülnek, hogy a régi szovjet bombákhoz kihajtható szárnyakat és műholdas navigációt adnak. Olcsók és pusztítóak.
Az Európai Politikai Elemző Központ (CEPA) legutóbbi jelentése szerint döntő szerepet játszottak az egykor nagyon megerősített keleti kulcsváros, Avdiivka februári elfoglalásában is.
Oroszország nagy mennyiségben képes siklóbombákat gyártani, mert meglehetősen könnyen előállíthatók.
A robbanóanyagot lényegében egy hagyományos, szabadon ejthető vasbombába teszik, amelyből Oroszországban százezres mennyiségben vannak készletek a szovjet időszakból – mondja Justin Bronk professzor, a Royal United Services Institute (Rusi) légierő- és haditechnikai szakértője. Kiugró szárnyakkal szerelik fel az eszközöket, amelyek a bomba ledobása után kipattannak, így sokkal nagyobb távolságokra siklik a gyilkos fegyver.