Trump győzelme esetén fegyverkezési verseny kezdődik, Magyarországnak is növelnie kell hadi kiadásait

 Donald Trump és Kamala Harris eltérő kül- és védelempolitikai elképzeléseket vázoltak fel. Trump a védelmi kiadások növelését tervezi, és elnöksége alatt először érheti el az Egyesült Államok katonai költségvetése az ezermilliárd dolláros határt. Emellett a NATO-beli szerepvállalás megkérdőjelezésével ösztönözné szövetségeseit a kiadások növelésére, és az eddigi 2 százalékról 3 százalékra emelné az elvárt GDP-arányos védelmi kiadások szintjét. A külpolitikáját a nagyhatalmi versenyre, különösen Kínával és Oroszországgal összpontosítja.

2024. november 5-én elnökválasztást tartanak az Egyesült Államokban, ahol a demokrata Kamala Harris és a republikánus Donald Trump küzd meg az ország vezetéséért. Bár mindketten az infláció csökkentését, az árstabilitás visszaállítását és az amerikai termelőkapacitások hazahozatalát tűzték ki célul, gazdaságpolitikájuk alapvetően eltérő. A világ egyik legnagyobb gazdaságának jövője forog kockán ezen a választáson.

Kamala Harris egy esélyegyenlőségre épülő gazdaságot hozna létre, amelyben kibővíti a szociális segélyek és az olcsó egészségbiztosítás elérhetőségét. Vagyonadót vezetne be, és bővítené a családoknak nyújtott adókedvezményeket. Az adóemelésekből és a vagyonadóból 1,8 ezer milliárd dollár többletbevételt remél tíz év alatt.

Donald Trump vámokra alapozná a szövetségi költségvetést, és adócsökkentést ígér. Négy fő gazdaságpolitikai terve van: adócsökkentés, védővámok bevezetése, kamatcsökkentés, valamint a jegybank (FED) függetlenségének korlátozása. Ismételt megválasztása esetén meghosszabbítaná és kiterjesztené 2017-es adóreformját, tovább csökkentve a társasági nyereségadót a hazai termelő cégek számára. Emellett felfüggesztené a társadalombiztosítási járulékok adóztatását, növelné a családi adókedvezményt, és pénzügyi hozzájárulást vezetne be a nagy pénzintézetekkel szemben.

Amennyiben mindkét elnökjelölt a kampányígéreteik szerint fog cselekedni a hivatalba lépést követően, akkor az óriási deficit még nagyobbra duzzadásával lehet számolni, hiszen Trump és Harris egyaránt adócsökkentésekkel kampányol – a demokrata jelölt esetében ráadásul ez még kiadásnövekedéssel is párosul. Az előrejelzések szerint az Egyesült Államok államadóssága pár éven belül elérheti a bruttó hazai össztermék 130 százalékát; ezzel az USA az eladósodottság mértékének szempontjából egy csoportba fog kerülni Olaszországgal.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo