Több magyar dolgozó kellett Ausztriában, de a vírus nekik is árthat

Januárban nőtt a magyar dolgozók száma Ausztriában, de kevésbé, mint a román vagy lengyel alkalmazottaké. Az összes betöltött állás száma a szokásos szezonális ingadozást mutatta, de Ausztria és Svájc idegenforgalmát még megviselheti a koronavírus ezekben a hónapokban.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Januárban ismét nőtt az Ausztriában dolgozó magyar állampolgárok száma, 2090 fővel 100 502-re. Ez azonban, bár százezer fő feletti szám, nem rekord. Nyáron mintegy ezer fővel magasabb is volt a kint dolgozó magyarok létszáma. Ráadásul honfitársaink viszonylag lemaradtak más országokhoz képest.

A román állampolgárok száma ugyanis mintegy 3500, a lengyeleké 2400 fővel emelkedett. A negyedikek a szlovákok, de már csak ezer fő alatti növekedéssel. A német vendégmunkások csaknem félezerrel kevesebben lettek, egyébként hagyományosan ők vannak mindig a legtöbben.

Az év/év alapon, azaz januártól januárig mért növekedés 3867 fő volt a magyarok esetében, amit csak a román állampolgárok 5500 fős beáramlása szárnyalt túl. Az ázsiai országokból együttesen viszont majdnem 7500 fővel többet foglalkoztattak, mint egy évvel korábban. Ez nagyrészt menekülteket jelenthet.

Mind a tíz ujját lenyomja előtte

Az egész osztrák munkaerőpiac eközben 9600 fővel zsugorodott az év első hónapjában, ami valamivel, mintegy nyolcszáz fővel rosszabb adat, mint az egy évvel korábbi. Januártól januárig viszont mintegy 42 ezer fővel bővült a foglalkoztatottak száma. Tehát a foglalkoztatás januári csökkenése inkább szezonális jellegű. Ugyanakkor ilyenkor indult a síszezon az Alpokban, ami sok magyarnak is munkát ad.

Az osztrák ORF közszolgálati média stájerországi honlapja már január 30-án arról tudósított, hogy a Kínába irányuló és az onnét Ausztriába jövő turizmus egyaránt visszaesett. Az utazási irodák törölték kínai útjaikat, már csak azért is, mert a légitársaságok is ezt tették az oda menő járatokkal. A kínai utak egyébként sem voltak népszerűek a bürokratikus akadályok miatt. Például a mind a tíz ujjról készült ujjlenyomattal ellátott vízum előírása.

Apad az életelixír

A kínai turisták elmaradása azért nem jelent túl nagy problémát Graz környékén, mert a téli hónapokban amúgy is kevesen érkeznek az ázsiai országból. Januárban és februárban havi 800 körüli, míg nyáron havi 3000 vendégéjszakát regisztrálnak Stájerországban a kínai turisták részéről – írta az ORF.

A svájci Neue Zürcher Zeitung február 13-án sokkal panaszosabb hangot ütött meg. Szerintük sok szálloda, ékszerüzlet és szórakoztató szolgáltatás számára “életelixírt” jelentettek a kínai turisták a másik alpesi országban. Ami még nagyobb baj, hogy nemcsak a kínaiak maradnak el, a többi turista száma is csökken.

A történelem legnagyobb turistacsoportja?

A kínaiak Luzernben a szálláshelyek 9 százalékát szokták igénybe venni, ezzel harmadikok a svájci belföldi turisták és az amerikaiak után. (Egész Svájcot tekintve azonban a németek a bronzérmesek.) Jelenleg sorba mondják le a kínai csoportok az utakat, az utcákon a szokásosnál kisebb a turistaforgalom. A főszezon május-júniusra esik, ekkorra még elvileg tele vannak a szállások. De inkább az lenne meglepő a lap szerint, ha nem mondanának le ezekből is sokat a következő hónapokban.

A svájciak úgy becsülik, hogy februárban mintegy 50 ezer vendégéjszaka eshet ki a kínaiak elmaradozása miatt, ami 19 millió frank kiesés. (Érdekesség, hogy tavaly egy amerikai kozmetikai cég 12 ezer kínai alkalmazottját küldte el Svájcba jutalomként – ezt azóta is megemlegetik, mint a történelem legnagyobb kínai turistacsoportját.)

Önkéntes karantén

Bécsben a kínai turisták a hetedik helyen álltak tavaly az országok között. Ők 524 ezer vendégéjszakát fizettek a 17,6 millióból – írta egy vendéglátóipari szaklap. Megint másutt arról cikkezik az osztrák sajtó, hogy a kínai éttermek üresek az országban, a kínai vállalkozók, dolgozók így inkább “önkéntes karanténba” vonulnak el, lakásaikba.

(További cikkünk a témában: A koronavírus megroppanthatja az idegenforgalmat)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo