Az Európa Parlament által elfogatott jelentés sürgeti a felnőttoktatás hatékonyabb népszerűsítését annak érdekében, hogy többeket motiváljon a felnőttoktatásban való részvételre. A képviselők egyben kiemelik a családi tanulás fontosságát is, eszerint "a szülőt az motiválja a tanuláshoz való visszatérésre, hogy segíteni szeretne gyermekének a kedvezőbb iskolai teljesítmény elérésében".
A jelentés "támogatja a felnőttkori tanulás terén a kompetenciák fokozottabb átadására és a mobilitás élénkítésére irányuló intézkedéseket", és "felhív arra, hogy a munkáltatók által az alkalmazottak számára biztosított képzések finanszírozásának és szervezésének gyakorlata váljon széles körben elterjedtté és részesüljön adókedvezményben". (Kutatók szerint kétséges, hogy hazánk 2010-re eléri a konvergencia program alapján a korábbiakhoz képest csökkentett foglalkoztatási célkitűzést.)
Schmitt egyeztetne a gazdaság szereplőivel
Egyre többet hallunk a szabályozott bevándorlás lehetőségéről, ahelyett hogy a saját 50 évesnél idősebb korosztályainkban rejlő potenciált használnánk ki - reagált a jelentésre Schmitt Pál, az Európai Néppárt vezérszónoka. Szerinte a munkaerőpiacról kiszorult, de nem nyugdíjas korú felnőttek átképzése, nyelvi, számítástechnikai és egyéb szakmai felkészítése különösen fontos Közép- és Kelet-Európában, ahol a foglalkoztatási mutatók jelentősen elmaradnak a nyugat-európai átlagtól.
A hatékony felnőttképzéshez Schmitt szerint kiemelkedően fontos a tájékoztatás és a hozzáférés javítása, tehát a sikeres projektek bemutatása és a tapasztalatok megosztása. Emellett fel kell mérni az igényeket, vagyis a tagállamoknak programjaik kidolgozásakor egyeztetniük kellene a gazdaság szereplőivel, a vállalkozásokkal, a munkaadókkal, "hogy a felnőttképzésre fordított összeg ne feleslegesen kidobott pénz legyen, hanem kimutatható hasznot hozzon az egyénnek, a társadalomnak és a gazdaságnak egyaránt". (Már csaknem 500 ezer érdeklődést regisztrált az Állami Foglalkoztatási Szolgálat ePálya pályaválasztási tanácsadó honlapja 2005-től, az országos üzemeltetés óta.)
Hegyi: meg kell becsülni az idősebb munkavállalókat
Hegyi Gyula (szocialista) úgy vélte, "nagyon szomorú", hogy csak a felnőtt uniós polgárok 9,6 százaléka vesz részt az egész életen át tartó tanulásban. "A családi élet, a munka és a tanulás összeegyeztetése nehéz feladat, de hosszabb távon a család és a karrier számára is előnyös a felnőttkori tanulás" - emelte ki a képviselő.
A reformra márpedig szükség lenne a politikus szerint, mivel "Európában több millió munkanélküli van, miközben több millió betöltetlen munkahely vár képzett munkaerőt". A munkaadókat ezért gazdasági eszközökkel is ösztönözni kell arra, hogy idősebb munkavállalókat vegyenek fel. (Az IPOSZ szerint is nehéz helyezetben vannak az idős munkavállalók, hiszen általában az ő betanítatásuk tart a legtovább és további gond a számukra, hogy a munkáltatók, amennyiben lehetséges, inkább a fiatalokat veszik fel.)