Talált tárgyak: mi a teendő az új Ptk. alapján?

Szinte mindenkivel előfordult már, hogy talált valami személyes tárgyat az utcán vagy tömegközlekedési eszközön. Mi a teendő a talált tárgyakkal? Mit mond az új Ptk.? Szakértőnk összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szerencsésnek mondhatjuk magunkat, ha visszakapjuk – Kép: Pixabay

Mit tegyünk, ha találunk valamit?

A kérdésre a választ csakúgy, mint a régi Polgári Törvénykönyv, az új Ptk. is megadja. Az elvesztett dolog megtalálójának vannak törvényi kötelezettségei. A törvény úgy fogalmaz, hogy az elvesztett dolgot megtaláló személynek mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy az elvesztett dolgot annak tulajdonosa visszakaphassa.

A kérdés csak az, hogy mi az a minden, amit meg kell tenni? Magánnyomozókkal kell a tulajdonos után kutatni? El kell menni a rendőrségre? Netán magának kell utánajárnia, hogy ki lehet a tulajdonos?

Talált tárgyak: Mit mond az új Ptk.?

Szerencsére az új Ptk. nem azt várja el tőlünk, hogy profi nyomozókká válva derítsük ki a tulajdonos személyét, lakhelyét stb.

A törvényi elvárás, hogy a talált tárgyat (dolgot) a találástól számított 8 napon belül adjuk ki:

– a dolog tulajdonosának, vagy

– annak, aki igazolja, hogy jogosult azt átvenni, vagy

– a találás helye szerinti jegyzőnek.

Vagyis, ha mi magunk ki tudjuk deríteni, hogy ki lehet a tulajdonos, akkor közvetlenül neki adhatjuk át a megtalált dolgot. Ha azonban nem érezzük, hogy egy Sherlock Holmes veszett el bennünk, akkor a polgármesteri hivatalban a jegyzőnél adhatjuk le a megtalált dolgot.

Új Ptk.
2014. március 15-től hatályos az új Polgári Törvénykönyv (Ptk.) A változás számos területet és ügyet érint az ügyvezetők felelősségétől a szerződéseken át a társasági szerződésig. Összeszedtük a legfontosabb, cégeket érintő újdonságokat!
Buszon, vonaton, hivatali ügyintézés során elhagyott, elveszett tárgyak

Más a helyzet, ha olyan helyen találunk valamit, ami a közösség számára nyitva áll. Ez alatt kell érteni a különböző ügyfélszolgálati irodákat, hivatali helyiségeket, tömegközlekedési eszközöket, várókat stb. Egyszóval az olyan helyeket, ahol sokan megfordulnak. Az ilyen helyeken talált dolgot azonnal át kell adni a hely üzemeltetőjének, ahol találtuk. Ezt követően már a helyet üzemeltető köteles a talált tárgyat a jogos tulajdonos részére kiadni, vagy azt 3 hónapig megőrizni. Ha a talált tárgyak megőrzésére nincs lehetőség, akkor a jegyzőhöz kell azt eljuttatniuk.

A Facebook és a talált tárgyak

Van-e kapcsolat a Facebook és a talált tárgyak között? Magam is meglepődtem, amikor némi háttérkutatást végeztem a témával kapcsolatban, és rábukkantam a Facebookon a Talált Tárgyak Oldalára. Találók és tárgyaikat elvesztők is próbálkoznak ezen az oldalon, hogy értékes, fontos tárgyak ismét az eredeti tulajdonoshoz kerülhessenek. A mai digitális világban ez is segítséget jelenthet, de az új Ptk. előírásait ettől függetlenül a talált tárgyak tekintetében is be kell tartani.

Dr. Kocsis Ildikó ügyvéd www.megbizhatoügyvediiroda.hu

Válogatás szakértőnk korábbi anyagaiból
Nem tud személyesen intézkedni? Nincs ideje, vagy a távolság az akadály? Meghatalmazással más személy is eljárhat helyettünk. A meghatalmazás szabályait is érinti az új Ptk. Mi változott?
2014. július 1. után hiába fizetik az autósok a parkolási díjat, mégis jogszerűen büntethetik meg őket? Újabb sokakat érintő jogi csiki-csuki? Mit tehet az autós, hogy a pár száz forintos parkolás helyett végül ne fizessen súlyos bírságokat?
Az uborkaszezon közepén mindenkinek a szabadságon jár az esze. Jogi szakértőnk segít eloszlatni 5 tévhitet ezzel kapcsolatban, hogy gördülékenyebben menjenek a dolgok.
Az új Ptk. hatálybalépése előtt és után is hangos volt a sajtó a cégeket érintő módosításoktól, a kötelező törzstőkeemeléstől és a hozzá kapcsolódó kötelező társaságiszerződés-módosítástól. Az új Ptk. azonban nem csak a cégek életében hozott változást. Az egyesületek és alapítványok sem ülhetnek ölbe tett kézzel, kötelező módosítás ugyanis náluk is van.
Áprilisban újabb cégeket károsító csalás ütötte fel a fejét. Most azonban hivatalos szervnek tüntette fel magát a cég, hogy így pénzt szedjen ki hazai vállalkozások zsebéből. Az „agyafúrt” ötletgazda a cégét Magyar Kereskedelmi Nyilvántartó Intézetnek nevezte el. Mi történt, és hogyan védhetjük meg cégünket hasonló esetben? Szakértőnk segít!

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo