Sztárok bojkottálják a pekingi olimpiát!

Már Steven Spielberg amerikai filmrendező is csatlakozott a kínai olimpiai játékokat bojkottáló egyre népesebb táborához.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A rendezőt művészeti tanácsadónak kérték fel a pekingi olimpiai játékokra, ám ezt Spielberg egy közlemény formájában elutasította, s egyben meg is vádolta Kínát, hogy nem gyakorol elegendő nyomást Szudánra, ahol a Darfúr régióban 2003 óta folyó polgárháború legszerényebb becslések szerint is már több mint 200 ezer ember, más források szerint már 400 ezer ember halálát okozta, s kétmilliót kényszerített lakhelye elhagyására.

Fegyver 100 millióért

Nemzetközi szervezetek szerint a kínai állami olajcég, a PetroChina érdekeltségei miatt Kína foggal körömmel védi afrikai olajmezőt, s fegyvereket ad el Szudánnak, egyes becslések szerint eddig közel 100 millió dollár értékben. Ezeket a fegyvereket aztán a civil lakosság ellen fordítják.

Peking még nem válaszolt a rendező közleményére. A Pekingi Olimpiai Bizottság egyik alkalmazottjától kiszivárgott információk szerint a választ a legmagasabb szinteken vitatták meg, de még nem vált nyilvánossá. James Reynolds, a BBC helyi tudósítója szerint a döntés dühíti és aggódásra készteti a hatóságokat. Amióta Peking elnyerte az olimpia rendezésének jogát, mindig megpróbálta kettéválasztani az ország politikáját az olimpiától, s mindenkit ellenségének tekintett, aki össze próbálta a kettőt kötni.

Bojkott

Spielberget a játékok nyitó és záró ceremóniájának művészeti vezetését utasította vissza. Mint a rendező közleményében tudatta, a lelkiismerete nem engedi meg, hogy folytassa munkáját. A filmrendezőn kívül számos más híresség, például a Jackie Chan is tanácsokkal látja el a szervezőket.

Az olimpia bojkottjának ötlete a legutóbbi francia elnökválasztás egyik jelöltjétől Francois Bayrou-tól, Mia Farrow-tól az UNICEF Jóakarat Nagykövetétől, és még néhány emberi jogi szervezet képviselőitől származik. Ezen kívül számos Hollywood-i sztár, így George Clooney is kritikával illette Kínát a Darfur-i helyzet miatt.

Számos emberi jogi szervezet is kritizálta már Kínát, nem csak az olimpiával kapcsolatban. Jelenleg legalább harminc újságíró és ötven, a fennálló rendszert kritizáló van fogságban Kínában. Szabadon engedésüket kérik az Olimpia kapcsán.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo