Sutba dobtuk a könyvet?

Egy felmérés szerint átlagosan 20 percet tölt olvasással naponta a 15-74 év közötti magyar lakosság, ugyanannyit, mint amennyit például reggelizéssel.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés


Kép:sxc

Míg azonban a megkérdezettek négyötöde eszik reggel, olvasni csak minden negyedik olvas. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2009-2010-es időmérleg-vizsgálata eredményeinek adatai szerint a megkérdezettek 26 százaléka olvas, ők 76 percet naponta. Így jön ki a teljes népességre a 20 perces átlag. Összehasonlításképp: a tévézéssel töltött napi átlagidő 135 perc, internetezésre pedig 12 percet szánunk.

Ennek ellenére a Kultography.hu kutatása szerint - a tavalyi eredményekhez hasonlóan - az olvasás még mindig a legkedvesebb kulturális elfoglaltságnak számít, hiszen a válaszadók több mint 18 százaléka voksolt a könyvekre - adta hírül az MTI. A kirándulások, a mozi, a színház, a koncertek és a szabadtéri rendezvények egyaránt 12-13 százalékos támogatottságot élveznek. A válaszadók közel 10 százaléka az esti filmnézést, 2 százaléka pedig a közösségi sporteseményeket nevezte meg kedvenc időtöltésnek.

A könyvek top tízes listáján - a KSH felmérés szerint - 2008 és 2011 között a többi között a Harry Potter-könyvek és az Alkonyat-vámpírregények, magyar szerzők közül pedig Lőrincz L. László, Nemere István és Vavyan Fable kötetei szerepeltek. A kutatók szerint az emberek minden korban alapvetően ugyanolyan könyveket keresnek: a lebilincselő történetek vonzzák a legtöbbeket. A „lebilincselő" azonban mást jelentett régen, és mást ma, amikor a könnyen fogyasztható, kevés szellemi erőfeszítést igénylő írások, lektűrök és a megfelelő marketinggel támogatott „sztárírók" művei fogynak leginkább.

Hangoskönyv
Tágabb értelemben véve az irodalomfogyasztáshoz tartoznak olyan tevékenységek is, amelyeknek már semmi közük az olvasáshoz. A hangoskönyvek egyre nagyobb népszerűségéért okolható az is, hogy az emberek többsége manapság legalább két dolgot csinál egyszerre. Az autóban, utazás közben, a konyhában, vasalás alatt akkor is lehet könyvet hallgatni, ha egyébként erre nem szánnánk időt. Hogy egyenjogúként ismerik el, azt bizonyítja az is, hogy az idei, XIX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon már az év – hangoskönyvben használt – hangját is megválasztották. A közönségszavazatok alapján az Év Hangja-díjat Mácsai Pál nyerte el, aki többek között Örkény István Egyperceseinek a megszólaltatója.

Elég hosszú ideje beszélnek már a Gutenberg-galaxis végéről, legutóbb az olcsó e-könyv-olvasók kapcsán kezdték temetni a papír alapú olvasást. Egyelőre azonban úgy tűnik, hogy az olvasási szokások a papír- és elektronikus könyvek használatának egyfajta keverékévé válnak. Míg a tudományos kutatásban és az alapvető információszerzésben az interneten fellelhető tartalmak egyértelműen átvették a vezető szerepet, a többség szépirodalmat nem szeret képernyőről fogyasztani.

Az olvasási szokások változásával a könyv, csakúgy, mint egyszer régen, különlegességgé, csemegévé válhat. Természetesen a kicsi és kényelmes e-bookok terjedése változtat ezen, de szórakoztató olvasás egyelőre még a nyomtatott könyvek terepe. Persze ott van az elektronikus szöveg számtalan előnye: a nem lineáris struktúra sokkal inkább alkalmazkodik az ember gondolkodásához, mint a lineárisan haladó nyomtatott szöveg; egyszerűbb és gyorsabb a keresés, könnyebb az anyag újrastrukturálása, s mindehhez kevesebb helyre, időre és (jó esetben) pénzre van szükség. De ez már az olvasás „új válfaja", melynek elsődleges célja az információszerzés- és megosztás, lényegi eleme pedig közösségi volta: a weben az olvasás és az írás összekapcsolódik a felhasználók közötti kapcsolatfelvétellel, a kapcsolattartással, a kommunikációval - fejti ki Kálmán Veronika „Az olvasási szokások változása" című tanulmányában.

Véleményvezér

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo