Az MTI birtokába került dokumentum szerint nem csak a hallgatók 15 százaléka kerülhetne át egyik kategóriából a másikba, hanem az adott év tanulmányi eredményétől függően évente határoznák meg, ki kap egy évre államilag finanszírozott státuszt, és ki lesz költségtérítéses diák. A rektori konferencia kezdeményezése alapján a felsőoktatási hallgatók a költségtérítést az éves teljesítményük alapján, az első évben pedig a felvételi eredményük alapján fizetnének 2009-től, s minél jobb eredményt ér el valaki, annál alacsonyabb lenne a költségtérítése.
Gyurcsány Ferenc egy kereskedelmi televíziónak nyilatkozva a héten azt mondta: a rektori konferenciával olyan javaslaton dolgoznak, amely szerint az első évben mindenki az államilag finanszírozott keretben kerülne be a felsőoktatásba, de a második évtől csak 50-60 ezer diák maradhatna ebben a keretben. A rendszer minden évben biztosítaná az átjárást az állami és az önköltséges képzés között - tette hozzá.
Hat kategória
A rektorok javaslata alapján a hallgatókat (legalább) hat kategóriába sorolják a fizetendő költségtérítés mértéke szerint. A munkaanyag - amelyről az MTI információi szerint kedden tárgyalt a konferencia elnöksége - azt tartalmazza, hogy az egy-egy hallgató által fizetendő költségtérítés pontos értékét - adott keretek között - az intézmény határozhatná meg.
A költségtérítés megállapítása szakterületenként, azon belül intézményenként történne, az első évben a felvételi eredmény, a további években az előző évi kreditindex alapján. A fizetendő összeg évente az aktuális teljesítménytől függően változhatna. Az adott évben fizetendő összeg megállapítása az előző tanév tavaszi félévének lezárása után történik. Minden intézmény meghirdetné a felvételi tájékoztatóban, hogy az egyes szakokon mekkora a fizetendő maximális költségtérítés, és garantálná, hogy ez a tanulmányok meghatározott ideje alatt legfeljebb az infláció mértékével növekedhet. Ugyancsak meghirdeti, hogy várhatóan a szakra bekerült hallgatók hány százaléka nem fog az első évben költségtérítést fizetni.