Az Egyesült Államokban - amelynek következő elnökévé Barack Obama személyében akár fekete jelöltet is megválaszthatnak - újra téma a fehéreket és a feketéket még ma is elválasztó szakadék. Ebben a társadalomban a rasszizmus ma is erős, annak ellenére, hogy a polgárjogi küzdelem kezdete óta az ország nagy utat tett meg - olvasható az AFP hírügynökségnek a faji megkülönböztetés elleni küzdelem március 21-i nemzetközi napja alkalmából közzétett elemzésében.
A hírügynökség idézi Barack Obamának a héten tett nyilatkozatát arról, hogy a rasszizmus olyan téma, amelyet a nemzet ma sem hagyhat figyelmen kívül. A demokrata elnökjelöltségre pályázó politikus a faji alapú megosztottságon való felülemelkedésre buzdította honfitársait, elhatárolódva egykori lelkipásztorának még 2003-ban tett, a minap nyilvánosságra került gyújtó hangú kijelentéseitől, amelyekben Wright tiszteletes rasszistának minősítette az Egyesült Államokat. (Persze Európában sem lefutott a téma.)
Még állnak a gettók
A háromszázmilliós amerikai népességből a negyvenmillió feketebőrű ma a lakosság 13 százalékát adja, a hispanoamerikaiak 42 milliós tábora már túlhaladta számukat, és a fekete népesség nő a leglassabban. Az északi ipari államokban (Michigan, Illinois) és a déli Virginiában jelentős arányú, Louisiana és Mississippi államban pedig többséget alkotó városi fekete lakosság a fehérektől elválasztva él, gettószerű elkülönültségben.
Az egyenlőtlenség szembeszökő. Egy fekete esetében kétszeres annak a valószínűsége, hogy munkanélküli legyen (8 százalék a feketéknél a 4 százalékos országos átlaggal szemben), és hogy szegény (a feketék 25 százaléka rendelkezik a szegénységi küszöb alatti jövedelemmel), mint a fehéreknél. Az átlagjövedelme is elmarad a fehérekétől: évi 32 372 dollár, szemben a fehérek évi 51 429 dollárjával (a Census Bureau statisztikai adatai).
Az egészségi adatok is hasonló jellegűek. Egy fekete amerikai átlag 6 évvel előbb hal meg, mint egy fehér, s bár a népességnek csak 13 százaléka fekete, a HIV-fertőzöttek 47 százaléka közülük kerül ki és csak 34 százalékuk fehér. Még a kövérségnek is színe van. Az amerikai feketék 77 százaléka túlsúlyos, a fehéreknek "csak" 57 százaléka. A börtönökben hatszor annyi a fekete, mint a fehér, minden tizenötödik fekete rácsok mögött van.
Árnyaltabb a kép
Ugyanakkor a hatvanas évek közepe óta, amikoris kibontakozott a küzdelem a faji elkülönítés ellen, "senki sem tagadhatja, hogy történtek változások" - hangsúlyozta az AFP-nek nyilatkozva Leonard Steinhorn, az American University professzora, aki könyvet írt a fajok közötti kapcsolatokról, és ebben kiemelte, hogy létrejött egy fekete középosztály. "Az azonban, hogy van haladás, még nem jelenti, hogy többé nem kellene törődnünk a rabszolgaság és a rasszizmus utóhatásaival" - fűzte hozzá a professzor, utalva a Chicago egyetem egyik tanulmányára, amely szerint a fekete fiatalok 60 százaléka úgy érzi, hogy az amerikai társadalom kiveti magából.
Bryan Monroe, a legrégibb fekete magazin, az Ebony alelnöke annak a véleményének adott hangot, hogy gazdasági téren csak "szerény haladás" mutatkozott. Különbség van a jövedelmekben, de még inkább, óriási a különbség a vagyonok között." A rabszolgaság korábbi korszaka következtében "a feketék nem tudtak ugyanolyan gazdagságot felhalmozni, mint fehér honfitársaik.
Gary Weaver, az American University nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó tanára szerint azonban a dolgok mégiscsak radikálisan megváltoztak. Ez a 64 éves fehér értelmiségi 38 éve egy fekete nőt vett feleségül. Abban az időben Virginia állam tiltotta a vegyes házasságot, akárcsak 17 másik állam. Mindezek a törvények mára megszűntek. "Ma egy elnökségre pályázót látunk, aki kijelenti, hogy anyám fehér volt, apám meg fekete. A haladás tagadhatatlan - véli Weaver.
Miközben a két világ közeledik egymáshoz, a napi hírekből kitűnik, hogy az ország bizonyos részeiben a rasszizmus él és köszöni szépen, jól van - mondja viszont Bryan Monroe. A Louisiana állambeli Jena helységben ismeretlenek hajdanán lincselésekre használt köteleket akasztottak egy fára, hogy megrémítsék a gimnazistákat - ez a felháborodott feketék tiltakozó tüntetését váltotta ki. Az Ebony alelnöke szerint azonban általános a vélemény, hogy a fiatalságban reménykedni lehet. Az amerikai fiatalok körében változás tapasztalható, nekik egyáltalán nem jelent problémát olyanok társaságába járni, akik különböznek tőlük - mondta Monroe az AFP-nek.