Putyin III. világháborús fenyegetésének történelmi analógiája, amikor Hitler parancsára a Luftwaffe bombázni kezdte Londont. Válaszul Winston Churchill az Egyesült Királyság miniszterelnöke a II. világháború alatt elrendelte a válaszcsapást. A brit légierő ennek megfelelően bombázni kezdte Berlint, amin Hitler halálosan megsértődött és nem értette, hogy tehettek ilyet az angolok. Történelmi léptékben tehát még különösnek sem tekinthető Putyin reakciója, az agresszív nagyhatalmi vezetőknél gyakori, hogy úgy képzelik, ők mindent megtehetnek, míg felháborodnak azon, hogyha valaki saját eszközeiket fordítja ellenük.
Eközben a nyugati vezetők a legmagasabb szinten foglalkoznak a kialakult helyzettel. A nyugati fegyverek oroszországi bevetése is témája Joe Biden és Keir Starmer washingtoni tárgyalásainak. Az amerikai-brit csúcstalálkozó kapcsán John Kirby, a nemzetbiztonsági tanács kommunikációs vezetője azt hangsúlyozta, hogy Putyin már sok mindent mondott.
Ami Putyin elnök száját elhagyja, azt nehéz szó szerint érteni, és ez nem az a retorika, amelyet korábban már ne hallottunk volna tőle.
A fehér házi tanácsadó ennek ellenére megjegyezte, hogy az orosz elnök fenyegetéseit komolyan veszi az Egyesült Államok, mert már bizonyította, hogy képes katonai agressziót elindítani, és eszkalációt kezdeményezni. Ehhez még azt fűzte hozzá, hogy amennyiben az orosz elnök aggódik az orosz területek és városok biztonságáért, akkor vonja ki csapatait Ukrajnából.