A Londonban és a skóciai Glasgow-ban a múlt héten meghiúsított robbantásos merényletekkel kapcsolatban őrizetbe vett személyek közül heten orvosok, és a nyolcadik is kórházban dolgozik, ő laboratóriumi technikus. Az iraki, libanoni, jordániai és indiai származású feltételezett terroristák évekig megbecsült tagjai voltak a brit társadalomnak.
"Hátborzongató, hogy így meg lehet erőszakolni az értékeket" - mondta egy irodai alkalmazott a BBC-nek. Milliók érzéseit fejezte ki, pedig a szakértők szerint a jelenség nem új. Régóta megfigyelhető trend, hogy módos családok egyetemet végzett gyermekei radikális eszmék hatása alá kerülnek és terrorszervezetek élén kötnek ki. Ilyen például Abu Muszab az-Zarkavi egyiptomi származású orvos, Oszama bin Laden helyettese. Mahmúd Zahar, a Hamász palesztin radikális iszlamista szervezet egyik vezetője a Hamász-alapító Jaszin sejk háziorvosa volt egészen 2004-ig, amikor az izraeli légierő rakétával likvidálta páciensét, Mohammed al-Hindi, az Iszlám Dzsihád palesztin radikális szervezet feje pedig gyermekorvos.
Tanult terroristák
Martin Kramer, a washingtoni Közel-Kelet Kutatóintézet munkatársa szerint végzetesen félrevezető a széles körben elterjedt nézet, miszerint az oktatás és a jólét a terrorizmus hatásos ellenszere . "A dzsihádisták gyakran tanult emberek. A szeptember 11-i merényletek végrehajtói például sokkal képzettebbek voltak az átlagnál, a szovjet csapatok ellen harcoló afgán mudzsaheddinek között pedig rengeteg mérnök és orvos volt" - mondta Kramer.
"Sokan gondolják, hogy a terroristák kizárólag hátrányos helyzetű szegények lehetnek, akiknek átmosták az agyát és pénzt ígértek nekik a gazdáik, holott csak a rafinált gonosztevők futnak be igazi terrorista karriert. Nem ritkán orvosok, a diploma ugyanis belépőkártya az olyan országokba, mint Nagy-Britannia és a gyógyító szakma tökéletes álca" - mondta Magnus Ranstorp, a stockholmi Nemzetvédelmi Egyetem terrorizmus szakértője.
Orvoshiány
Alig egy hete hiúsították meg a bombamerényleteket, de máris megindult a vita a tengerentúli orvosimportról, a krónikus orvoshiány bevett kezelési módszeréről. A brit egészségügyi rendszer ugyanis évek óta erősen függ a külföldi doktoroktól, akik gond nélkül utazhatnak a szigetországba a világ bármely pontjáról, és pillanatok alatt kapnak állást. Tavaly némileg szigorítottak a szabályokon. Nem biztonsági megfontolásokból, hanem mert kevesebb orvosra van szükség, de még így is az EU határain kívülről származik az országban dolgozó 238 739 orvos 37 százaléka, akik közül 27 558 indiai származású, 6634 pakisztáni, 1987 iraki és 184 jordániai.