Az 56-os forradalom eseményeivel is komoly gondjai akadtak Orbán Viktornak a tavalyi évértékelő beszédében. Szerinte a szovjet tankok ide-oda kóvályogtak megijedve a forradalomtól. Ezzel szemben a valóság, hogy Budapestről valóban kivonultak először a szovjet erők, de csak azért, hogy új állásokat vegyenek fel a főváros körül.
A történelmi fejetlenség valószínűleg abból következik Orbán Viktor gondolataiban, hogy mindenképpen szeretné elhitetni önmagával és a világgal, hogy ő mindössze csak a béke pártján áll és ehhez keres érveket. Ő úgy képzeli a békét, hogy a Nyugat és az USA többé nem szállít fegyvert Ukrajnának. Ez azt jelentené, hogy Moszkva seregei szabadon elfoglalhatnák Ukrajnát, és benne Kárpátalját, legyilkolva mindazokat, akiket épp ellenségnek gondolnak. Szép kis béke!
Ez csak az egyik baj, a másik, hogy a leigázott ukránok vajon ebbe belenyugodnának, vagy kezdődne egy folyamatos partizánháború, ahogy Vietnámban és Afganisztánban történt. És ez jó lenne Magyarországnak?
A harmadik probléma a kárpátaljai magyarok ügye. Ők nem szeretnék a nyakukba a Putyin rendszert. Ellenkezőleg, ők az Európai Unió polgárai szeretnének lenni. Decemberben a kárpátaljai magyarok nyílt levélben kérték az Európai Tanács elnökét, Charles Michelt és Orbán Viktort, hogy támogassák Ukrajna EU-csatlakozását. Az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) nyilatkozata reakció volt a magyar kormány álláspontjára, miszerint elutasítják, hogy az unió megkezdje a tárgyalásokat Ukrajna tagságával kapcsolatban. Ez a kérdés annyira fontos volt Orbán Viktornak, hogy még a Nemzeti Konzultációba is beletetette. A konzultációban résztvevők 99,02 százaléka úgy vélte, hogy még nem adottak a feltételek Ukrajna teljes jogú tagságához (8. pont). Újabb gond, hogy épp a Fidesz által írt Alaptörvénybe bekerült az egységes magyar nemzet elve. Vagyis "ma alkotmányos parancsnak is tekinthető", hogy a kormánynak azt az álláspontot kell, kellene képviselnie, amit a határon túli magyar kisebbségek önkormányzati szervei elfogadnak. És akkor ez egy hatalmas gordiuszi csomó, mert a kárpátaljai magyarok köszönik, de nem kérnek Putyin rendszeréből, márpedig Orbán béketervének eredménye pont az lenne, hogy ismét orosz fennhatóság alá kerülnének. Ha a fideszesek a kampánylázból felébredve, csak egy kicsit elgondolkodnak, akkor talán észreveszik, hogy kemény, kegyetlen rezsim az orosz. Könnyen a sírban találja magát az, aki nagyon önálló gondolatokat akar megfogalmazni. Szóval érdemes lenne még egy párszor átbogarászni ezt a béketervet. Persze vannak olyanok, akik úgy vélik, nincs itt kérem semmi gond, mert hisznek azokban a fantazmagóriákban, melyek szerint Putyin majd odaadja Orbánnak Kárpátalját. Ilyen azonban nem lesz, ha másra nem is, de erre mérget vehetünk.