Öngondoskodás helyett sokan csak az államra számítanak

Többen vannak, akik fontosnak tartják a nyugdíjas években megfelelő anyagi helyzetet biztosító öngondoskodást - derül ki a K&H idei második negyedévben készített biztos jövő reprezentatív felméréséből. A megkérdezettek 87 százaléka látja úgy, hogy az öngondoskodásra szükség van, nem lehet csak az állami juttatásokra számítani, szemben az egy évvel korábbi 84 százalékkal. A felmérés korábbi eredményeihez hasonlóan azonban a válaszadók több mint ötöde az állami ellátásban bízik. 

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kedvező változások is láthatóak az öngondoskodást nézve a K&H friss, második negyedévben készült „biztos jövő” felmérésének eredményei szerint, amely a 30-59 éves korosztály tagjainak nyugdíjas évekre való felkészülését vizsgálta. 

Fontos az öngondoskodás

Az egyik leglényegesebb eredmény, hogy a megkérdezettek 87 százaléka szerint az öngondoskodás nagyon fontos, hiszen nem lehet csak az államra számítani a nyugdíjba vonulás után. Bár a változás csekély mértékű, de javulást jelent a 2019, 2020 és 2021 második negyedévében mért 82-84 százalékos arányhoz képest. Ezt az érintett korosztályba tartozók számát nézve azt jelenti, hogy az utóbbi három évben 131-210 ezer emberrel nőtt az öngondoskodást fontosnak tartók száma, így közel ma már 4,1 millióan vannak. 

Tehát a túlnyomó többség fontosnak tartja az öngondoskodást, ám szintén sokan vannak, akik ezt egyszerűen nem tudják megtenni. A válaszadók 68 százaléka szerint ugyanis most másra kell a pénz, ezért az időskorra történő takarékoskodás nem fér bele a költségvetésükbe. Ez az arány minimális növekedést jelent az előző három évben mért 60-66 százalékhoz viszonyítva. 

„Az eredményeket összegezve az látszik, hogy a középkorúak tisztában vannak azzal, hogy szükség van a hosszú távú takarékoskodásra annak érdekében, hogy a nyugdíjba vonulás után is megfelelő életszínvonalon tudjanak élni. Ugyanakkor nem mindenkinél van erre elegendő forrás, amiben szerepet játszhat az is, hogy az idén egyre magasabb szintre ugrik az infláció, így a háztartások kiadásai is emelkednek. Ráadásul a következő hónapokra vonatkozó inflációs kilátások is kedvezőtlenek, további áremelkedés várható, és utána akár hónapokig magas szinten maradhat az árindex, ez pedig negatív hatással lehet a megtakarítási hajlandóságra” - mondta Székely Pálma, a K&H Biztosító életbiztosítás és saját értékesítési csatornák üzletágának vezetője. Hozzátette: „Fontos tényező azonban, hogy bizonyos megtakarításokhoz, többek között a nyugdíjbiztosításokhoz is jár állami támogatás adókedvezmény formájában. A nyugdíjbiztosítások esetében ez az éves befizetések 20 százalékát, maximum 130 ezer forintot jelent.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo