A köztársasági elnök Magyarország Alaptörvénye által definiált legfontosabb feladata a következő:
Magyarország államfője a köztársasági elnök, aki kifejezi a nemzet egységét, és őrködik az államszervezet demokratikus működése felett.Áder János államfőként ugyanakkor a Magyar Nemzetnek adott búcsúinterjújában érdekes módon mást fogalmaz meg, amikor arról beszél, mire is vállalkozott.
A magyar érdekek és értékek képviseletére vállalkoztam.A két gondolat között jelentős tartalmi és formai különbségek vannak. Talán őszintébb, amit az államfő az interjúban mond, hiszen eredeti feladatát tekintve, sem a nemzet egységében, sem az államszervezet demokratikus működésében előrelépést nem sikerült elérnie. Sőt ez utóbbiban több független kutatóintézet kifejezett romlást mér hivatali időszaka alatt.
Áder János mindazonáltal elégedett teljesítményével, ahogy búcsúinterjújában jelzi.
2012-ben, megválasztásomkor az Országgyűlésben elmondott beszédemben hangsúlyos elem volt, hogy a magyar érdekek és értékek képviseletére vállalkozom. Visszatekintve az elmúlt tíz esztendőre, a magam és kollégáim nevében is nyugodt szívvel mondhatom, hogy ezt a vállalást teljesítettük.A leköszönő köztársasági elnök önmagáról szóló pozitív vélekedésével szemben az ellenzék Ádert egyértelműen Orbán Viktor bábjának tartotta, akinek egyetlen feladata volt, aláírni a Fidesz által megszavazott törvényeket, ezzel legitimálva azokat. A két álláspont kibékíthetetlennek tűnik, az viszont valószínű, hogy Áder a magyar történelem egyik felejthető figurája lesz. A Fidesz eddigi köztársasági elnök választásai közül talán Mádl Ferenc volt a legsikeresebb. Erre abból lehet következtetni, hogy ő a Fidesz első kormányának bukását követően is közmegelégedés mellett tölthette ki hivatali idejét. Schmitt Pál, hatalmas fiaskó, hiszen lemondásra kényszerült plágium botránya miatt. Áder János jobb híján került az államfői székbe és több olyan törvényt engedett át, amely aztán megbukott az alkotmányossági vizsgán, vagy kiderült, hogy nem passzol az EU jogrendjéhez. A köztársasági elnök komoly jogászi stábbal rendelkezik az ilyen hibák elkerülése érdekében. Nem sikerült. Az pedig különösen fájó, hogy a világjárvány kitörése után, amikor talán a legjobban szükség lett volna megnyugtató szavaira, irányt mutató aktivitására, egyszerűen több hónapra kámforrá vált, eltűnt a nyilvánosság elől.
A leköszönő államfőnek ugyanakkor legalábbis az anyagiakat tekintve nagyon hálás a nemzet. Az atlatszo.hu értesülése szerint majd 1 milliárd forintból újítottak fel számára egy budai villát. A házban lesz szauna, fitneszhelyiség, két beállós gépjárműtároló, személyfelvonó. A 2141 négyzetméteres telken álló épület nettó alapterülete 637 négyzetméterre változik, amihez hozzáadódik még 178 négyzetméter terasz és tetőkert is. A lakás üzemeltetési feladatainak ellátásához egy fős személyzet jár, személyes gépkocsihasználat sofőrrel, valamint legfeljebb háromfős titkárság irodával, gépjárművel. EP-képviselői munkája után pedig havi 430 ezer forintos nyugdíjban részesül.
Az utóbbi hetekben vita alakult ki arról, hogy vajon nem túlzás-e majd 1 milliárdból egy több mint 600 négyzetméteres budai luxusvillát építeni a leköszönő államfőnek. Örülnénk, ha egy szavazás erejéig megosztanák velünk véleményüket.