Nyaraljunk zölden!

Az öko vagy zöld mostanában hívószó a marketingben. Az utazásokat sem kerülte el ez a trend. Mielőtt azonban azt gondolnánk, hogy mindez csak szemfényvesztés, nézzük meg, hogyan lehet környezettudatosan nyaralni!

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


Kép:PParchív

A zöld turizmus számtalan módon értelmezhető. A Természetvédelmi Világszövetség definíciója szerint az ökoturizmus „a környezetért felelősséget vállaló utazás és látogatás a viszonylag zavartalan természeti területeken." A szövetség hozzáteszi azt is, hogy „az utazó kíméli a természetet a látogatás hatásainak mérséklésével, valamint a fenntartható társadalmat szolgálja azáltal is, hogy a látogatásával a helyiek társadalmi, gazdasági előnyökhöz jutnak". Más szervezet az érintetlen természetvédelmi területek megismeréseként határozza meg a fogalmat, míg vannak, amelyek magának a turisztikai iparnak a környezeti hatásait szorítanák vissza ezen a címen. Abban a szakértők egyetértenek, hogy a zöldturizmus hozzájárul a helyi értékek megőrzéséhez, és minimalizálja a fizikai utazás, valamint a turisták környezetre, a helyi társadalomra és a kultúrára mért negatív hatásait.

Ahogyan utazunk

Számtalan módon kímélhetjük a környezetünket. Például az úti cél kiválasztásával, és azzal, ahogyan odautazunk. Ha közelre megyünk, például belföldön maradunk, eleve kisebb lesz az utazásunk lábnyoma. Sok célpont vonattal is megközelíthető, és a nyaralás során sem kell feltétlenül autózni. A napi rutinból már az is kiszakadást - és ezáltal pihenést - jelent, ha biciklivel közlekedünk az adott helyen.

ECO-program
A szén-dioxid-kompenzációs program keretében a légitársaságok kiszámolják az egy utasra jutó kibocsátást az úthossz, a kihasználtság és az üzemanyag-fogyasztás alapján, és lehetővé teszik az utasok számára, hogy kompenzálják a járatok szén-dioxid-kibocsátását. A flották zömében modernebb gépekből állnak. Ezek 25 százalékkal csendesebbek, 50 százalékkal kevesebb szén-dioxidot és 75 százalékkal kevesebb káros anyagot bocsátanak ki.
Forrás: Greenflow

Ha mégis autózni szeretnénk, használhatjuk a „telekocsit": keressünk útitársakat, vagy szálljunk be mások mellé, tanácsolja a Greenflow független környezetpolitikai műhely. Ez nemcsak környezettudatos megoldás, hanem a pénztárcánkat is kíméli. A kivitelezés sem nehéz: online oldalak segítik a partnerkeresést. Szintén kisebb lesz az útiköltségünk - és kevesebb káros anyag kerül a környezetbe -, ha elférünk tetőcsomagtartó nélkül, lemondunk a légkondicionálásról, és nem száguldozunk. Van azonban, amikor muszáj repülőre szállni. Amennyiben sikerül az „ECO" programhoz csatlakozott légitársasággal repülnünk, megnyugodhatunk: tettünk valamit azért, hogy utazásunk lábnyomát csökkentsük.

Ahová érkezünk

Mint minden létesítmény, a szálláshelyek is károsítják a természetet, igaz, a fenntarthatóság másik serpenyőjében az általuk teremtett munkahelyek vannak. Azok a szállodák, amelyek zászlajukra tűzték a fenntarthatóság eszméjét, ennél többet is tesznek. A WWF Magyarországot nemrég megkereste egy hotel, és közös zöld csomagot alakítottak ki: a szelektív hulladékgyűjtőkkel, víztakarékos csapokkal, energiatakarékos izzókkal felszerelt zöldszobák árából a vendég bizonyos százalékkal az alapítvány erdővédelmi programját támogatja.

Napraforgók falusi szálláshelyeken
A szállodákat csillagozzák, a lovasszállások besorolását patkók jelzik, a falusi vendéglátásban pedig napraforgók mutatják a minőséget. Parkolási lehetőség mindenhol van.
1 napraforgó Komfort nélküli, egyszerű felszereltségű szállás, nomád kialakítású sátorhely.
2 napraforgó Szerényebb felszereltségű szállás közös fürdőszobával, vécével, étkező- és konyhahasználattal.
3 napraforgó A vendégek számára elkülönített fürdőszoba és vécé, rendelkezésükre bocsátott étkező, konyha és társalgó, pihenőkert.
4 napraforgó Saját fürdőszobával és vécével felszerelt lakóegység, jól felszerelt szoba, étkező, társalgó, konyha és kerti bútorokkal ellátott pihenőkert.
Forrás: www.zold-turizmus.hu

Ökoszállásra is egyre több példát találunk belföldön és külföldön egyaránt a Greenflow szerint. Általában természet közeli pihenést ajánlanak vendégházakban vagy sátrakban. Gyakran újrafelhasznált vízzel működik a vécé, az éttermekben helyben termett alapanyagokból készülő fogásokat tálalnak fel, kikapcsolódásra pedig horgászatot, lovaglást, evezést és környékbeli kirándulásokat javasolnak.

Ahogyan viselkedünk

Hiába választottunk zöld úti célt, szállást, valamint utazási eszközt, ha a nyaralásunk során nem kíméljük a természeti értékeket. A Greenflow munkatársa azt tanácsolja, hogy soha ne vásároljunk védett növényből, állatból, korallból, ásványból, fából készült emlék- és ajándéktárgyat, ékszert! Ne szemeteljünk, és ne pazaroljuk a vizet! A helyi értékek védelme érdekében pedig tartsuk tiszteletben a helybéliek kultúráját, szokásaikat.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo