"A líbiai válság elhúzódása jelentős hatással lesz az élelmiszerellátás biztonságára magában Líbiában és környező, válság sújtotta országokban" - fejtette ki a FAO sürgősségi műveleti igazgatója.
Líbiában hamarosan komoly fennakadások lehetnek az importban, és összeomolhat a belső elosztási rendszer, miközben mintegy 200 ezer külföldi vendégmunkás menekült el az országból a szomszédos Tunéziába és Egyiptomba.
A FAO szerint legalább 2,7 millió ember élelmiszerellátása forog veszélyben a líbiai harcok miatt, ezért az ENSZ Világélelmezési Programja (WFP) keretében több mint 43 millió dollárt szán élelmiszersegélyre az érintett régióban. Líbia élelmiszer fogyasztásának 90 százalékát importból fedezi, s az ENSZ szerint mindössze négy hónapra elegendő élelmiszertartaléka van, mivel a harcok miatt nem működnek rendesen az importcsatornák.
A NATO figyel, Orbán nem háborúzna
A NATO csütörtök reggel megkezdte a líbiai légtér állandó, napi 24 órás megfigyelését - közölte a katonai szervezet egyik illetékese. Líbiában fegyveres felkelés zajlik az országot több mint 41 éve irányító Moammer Kadhafi ellen. A líbiai légierő többször támadta a lázadók állásait. A légtérfigyelést a NATO Boeing E-3 Sentry (Őrszem) típusú gépeivel végzik, nyolcórás váltásban. A katonai szövetség 17 darabos flottával rendelkezik ebből a típusból. Az E-3-as repülőgépek közül több jelenleg Afganisztánban van bevetésen.
Orbán: ne veszítsük el az arab népek bizalmát
"Ügyelni kell arra, hogy semmi olyan ne történjen, ami háborúba sodorhatná Európát az arab országokkal" - vélekedett Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Brüsszelben, a líbiai kérdésnek szentelt EU-csúcstalálkozó végén. "Tartózkodni kell az olyan katonai jellegű műveletektől, amelyek azt eredményezhetik, hogy elveszítjük az arab népek bizalmát" - mondta a kormányfő újságíróknak. Mint közölte, a tanácskozáson nagy vita volt az óvatos és a kevésbé óvatos szövegezés hívei között, és végül az óvatosabb szöveg lett a végeredmény.