Nem gyógyult meg? Visszakap(hat)ja gyógyszere árát!

Csak az fizessen a rákgyógyszerért, akiknél a szer hatásosnak bizonyult. Ezzel az úttörő javaslattal fordult nemrég a brit nemzeti egészségügyi szolgálathoz a Johnson and Johnson cég. A fejenként évi 48 ezer dolláros árat a cég minden olyan beteg után visszatérítené, akinél a kezelés után nem lett kisebb a tumor, írja a The New York Times.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 Az amerikai gyógyszermulti kezdeményezése arra utalhat, hogy a gyógyszeriparban is bevezethetik a teljesítménnyel arányos árazási gyakorlatot. Ez akár olyan rugalmas is lehet, hogy a hatékonyságra vonatkozó kutatási eredmények alapján le- vagy felfelé is elmozdulhat.

A gyógyszerpiacon is terjed az a nézet, hogy az értéket létrehozó (életet mentő vagy életminőséget javító) szer előállítóját kell jutalmazni, idézi az amerikai lap Anthony Farinót, a PriceWaterhouseCoopers gyógyszeripari tanácsadóját. Egyelőre korai még jósolni, hogy működőképes-e ez a fajta árazási szisztéma, különösen azért, mert sok gyógyszer esetén rendkívül nehéz megállapítani, ha egyáltalán lehetséges, hogy kinél mennyire jól hat. Valószínűleg csak olyan országokban lehetne bevezetni ezt az árképzési gyakorlatot, ahol elsősorban a kormányzat fizet a gyógyszerekért. Elméleti szinten azonban már az Egyesült Államokban is felmerült a teljesítmény által igazolt ár bevezetésének kérdése.

Hatékonyság a cél

A várható előny jóval több lehet, mint pusztán a spórolás - állítják a szakértők. Ha csak a hatékony szert fizetnék meg, mind a beteg, mind az orvosa jól járna, mert elérhetővé válna, hogy méregdrága terápiákat is kipróbáljanak. Sem az anyagi csőd nem fenyegetne, sem az, hogy a biztosító a mindent, vagy semmit sem térít típusú dilemmával kerülne szembe.

Angliában a szklerózis multiplex (SM) elleni hatóanyag négy gyártója egyezett meg abban, hogy engednek az árból (ami jelenleg egy-egy betegnél mintegy 18 ezer dollár évente), ha a szerek nem váltják be a hozzájuk fűzött reményt. Hasonló megállapodást kötött a GlaxoSmithKline brit-amerikai gyógyszergyártó két - meg nem nevezett - európai kormánnyal, az érintett hatóanyagok nevét is homály fedi egyelőre.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo