Nem milliárdosok, csupán milliárdos beosztású emberek

Az idei könyvhétre jelent meg Magyar Bálint és Madlovics Bálint monumentális kötete, A posztkommunista rendszerek anatómiája. Az enciklopédikus méretű és egyértelműen tudományos igénnyel íródott, ugyanakkor tankönyvi stílusa miatt könnyen olvasható, áttekinthető mű egészen új kategóriarendszer és nyelv megteremtésével próbálja meg tipologizálni a volt szocialista országok elmúlt harminc évben folyamatosan alakuló politikai és gazdasági rendszereit.

A könyv felépítése tankönyvszerű, a témát tankönyvi módon tárgyalja. Társul a kötethez egy honlap is, ahol 3D-s ábrák is segítik a jobb megértést. Ezek közül talán az a háromdimenziós koordinátarendszer a legbeszédesebb, mely az egyes országok mozgását (fejlődését) mutatja a kommunista diktatúra, a liberális demokrácia és a patronális autokrácia tengelye mentén, az időben előrehaladva. Mit tudhatunk meg mindebből a saját és a tágabb régió országairól?

– A honlapunkon (postcommunistregimes.com) mindenki maga is kipróbálhatja a 3D-s modellünket, akár az egyszerűsített online, akár a látványosabb, letölthető verzióban. A modell egy háromszögben helyezi el az egyes országokat, attól függően, hogy melyik csúcshoz vagy oldalhoz – azaz melyik rendszertípushoz – vannak a legközelebb. Ez természetesen időben változik, és a háromszögben az országok mozgása is szemléltethető, méghozzá egyszerre több országé is. Így ha az ember kiválasztja például Magyarország rezsimpályáját, megnézheti, milyen utat jártunk be a kommunista diktatúra időszaka óta Észtországhoz, Lengyelországhoz, Oroszországhoz vagy más országokhoz képest. A háromszögben aztán azt is megnézhetjük, hogy a megtett út konkrétan mit jelent olyan dimenziók tekintetében, mint a hatalom korlátozottsága, az intézmények formalitása, a korrupció vagy a civil társadalom autonómiája.

Beszéljünk most csak a gazdaságról; ez is egyfajta redisztributív rendszer, csak az újraelosztás tárgya más, mint a korábbiakéban. Miben lehet megragadni ennek az újfajta redisztribúciónak a lényegét? A benne szereplő aktorok számára, nevezzük őket tőkéseknek, milyen szerep vagy éppen mozgástér juthat, és magát a gazdaság egészét hogy érinti a piaci elemek majdnem teljes kiiktatása?

– A patronális autokrácia gazdaságát kapcsolati gazdaságnak, domináns működési mechanizmusát pedig kapcsolati piac-redisztribúciónak nevezzük. Szemben a kommunista diktatúrával, ahol konkrét, számszerű tervcélokkal osztottak újra erőforrásokat, itt piacokat osztanak újra, tagoznak be vagy játszanak át a fogadott politikai család érdekkörébe. De hadd vitatkozzam azzal, hogy a kedvezményezettek mind tőkések. Ez a fogalom ugyanis összekeveri a Mészároshoz vagy Garancsihoz hasonló aktorokat a nyugati, például német nagytőkével. Ezek egyszerűen más állatfajok: a német autógyárak autonóm szereplők, amelyek szabadon rendelkeznek a tőkéjükkel, és lobbizás keretében lépnek kapcsolatba Orbánnal. Ezenkívül megadatik számukra a szabad kilépés lehetősége, azaz felmondhatják ezt a kapcsolatot, elmehetnek más országba. Mészáros viszont nem mondhatja azt Orbánnak, hogy holnaptól egy másik országban fog közbeszerzéseket nyerni. Nincs szabad kilépés, és a tulajdonával sem ő rendelkezik: nem adhatja el vagy használhatja szabadon a kedve szerint. A tulajdona feltételes jellegű, pozíciója a csúcspatrónus kegyétől függ. Ahogy az orosz viccben mondják: ő nem milliárdos, csupán egy milliárdos beosztású ember. Másfelől a kapcsolati piac-redisztribúció a gazdaság értékteremtő részére is hatással van. A vállalkozók azzal szembesülnek, hogy a kapcsolati gazdaságban a működésük elsőrendű kérdése nem az, hogy helytállnak-e egy tisztességes versenyben, hanem hogy részei lesznek-e a ragadozó állam táplálékláncának. Így pedig nem arra koncentrálnak, hogy a termelésüket maximalizálják, hanem hogy minél kevésbé nyújtsanak csábító célpontot a fogadott politikai családnak.

Beszélgetésünk végére hagytam egy személyesebb kérdést. Szerzőtársa, Magyar Bálint a demokratikus ellenzékben is komoly szerepet töltött be a nyolcvanas években. Mennyire áll távol a megszületett műtől a politikai aktivizmus, azaz mennyi benne a tudományos, leíró és mennyi a mozgósító jelleg?

– A kötet enciklopédikus méretű, és egyértelműen tudományos igénnyel íródott, bár az ön által már említett tankönyvi stílus miatt könnyen olvasható, áttekinthető. Ami a maffiaállamot illeti, ez is elsősorban leíró kategória: mint amikor egy biológus azt mondja, hogy egy adott rovar a csótányfélék családjába tartozik, ő sem az utálatának akar hangot adni, hanem tudományosan próbálja a jellemzőit megragadni. Másfelől egy politikus számára érdekes lehet a kategória mozgósító ereje, amit a Medián felmérései bizonyítanak: az ellenzéki és bizonytalan szavazók körében a legtöbben maffiaállamként azonosították az Orbán-rendszert. Ha az ellenzék maga is konzekvensen ezen a nyelven beszélne, megtenné az első lépést afelé, hogy kormánykritikai alapról átálljon egy rendszerkritikai alapra.

 

 

Véleményvezér

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt 

A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.
Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo