Nem hitelből utazik a magyar

A nyár hagyományosan az utazás ideje. Sokan már télen tudják, hol töltik az év legmelegebb hónapjait. Van, akinek a „Balaton a Riviéra” és van, aki ennél kicsit távolabbra szúrja le a gombostűt. Az Intrum Justitia Európai Fogyasztói Fizetési Jelentéséből kiderül, hogy a havonta tudatosan spóroló magyarok egynegyede utazási terveinek megvalósítására tesz félre.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hova utazunk és mennyiből?

A KSH statisztikáiból egyértelműen kirajzolódik, hogy a turisztikai célú, többnapos belföldi utazásokra egyre többet költünk. Míg 4 évvel ezelőtt 264 milliárd milliárd forintot adtunk ki ilyen típusú utakra, addig tavalyi évben már 45 milliárd forinttal többet áldoztunk pihenésünkre.

Kép: Intrum Justitia

A legkedveltebb belföldi úti célok versenyén a Balaton térsége még mindig letaszíthatatlan a dobogóról. Tavaly egész évben közel 3 millió alkalommal választottuk pihenésünk helyszínéül a magyar tengert, míg a népszerűségi sorrendben a második helyen végző Budapesten és Közép-Dunavidék térségében 2,5 millió látogatás történt. A pihenési, üdülési, vagy rekreációs céllal választott utazásaink esetében az 5-nél több napot tartalmazó csomagajánlatokra csaptunk le leggyakrabban.

Nyáron könnyebben nyúlunk a bankkártyánk után
Közel másfélszer annyi kártyás műveletet hajtanak végre a nyári hónapokban a fogyasztók, mint az év többi részében. Az utazási irodákban, autókölcsönzőkben és a légitársaságoknál mintegy 40 százalékkal nő a forgalom az átlaghoz képest ebben az időszakban.
Milyen forrásból finanszírozzuk utazásainkat?

Az Intrum Justitia által készített Európai Fogyasztói Fizetési Jelentésből kiderül, hogy a magyaroknak több mint 40 százaléka havonta spórol. A kutatási eredmények azt is megmutatják, hogy nagyon gyakran utazási, nyaralási terveink megvalósításához tesszük félre bevételeink egy részét. A havi szinten spóroló magyarok egynegyede tesz így azért, hogy szabadságát kellemes környezetben tölthesse.

Úgy tűnik, a pihenőidő minőségi eltöltése igenis fontos kis hazánk lakosságának. Népszerűbb ez a megtakarítási irány, mint például spórolni további tanulmányokra, vagy félretenni gyermekeink, unokáink anyagi támogatásához. Ám a legtöbben továbbra is - a válaszadók 70%-a - a váratlan kiadásokra tartalékolnak. A 24 év alatti fiatalokra jellemző leginkább, hogy utazásunkra takarékoskodnak.

A felmérés egyértelműen kirajzolja, hogy nem választunk meggondolatlanul, és azt sem szeretjük, ha a takaró alól kilóg a lábunk: honfitársaink 80 százaléka biztosan nem venne fel hitelt, vagy kérne kölcsön pénzt barátjától, rokonától utazásának finanszírozására.

„Ahogyan korábbi kutatásaink is megerősítik, egyre tudatosabban tervezzük pénzügyeinket. Odafigyelünk arra, hogy csak addig nyújtózkodjunk ameddig takarónk ér, hiszen a lehetőségeinken jelentősen túlmutató kiadások könnyen hitelcsapdához vezethetnek” – figyelmeztet Kis Annamária, az Intrum Justitia üzletfejlesztési és értékesítési igazgatója.

Címlapkép: Pixabay

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo