A mintegy 152 ezer lelket számláló Pécs 127.198 választópolgárából 56.148 járult az urnák elé, ez 44,14 százalékos részvételt jelent. Az előzetes eredmények alapján a győztes 36.570 érvényes szavazatot kapott, míg vetélytársára, Szili Katalin házelnökre, az MSZP jelöltjére 18.981-en voksoltak, 561 szavazat érvénytelen volt, 36 hiányzott. Pécsett Tasnádi Péter polgármester január 27-ei halála miatt kellett időközi polgármester-választást tartani. A posztra két jelölt pályázott.
Páva Zsolt ellenzéki polgármesterként állhat munkába. Annak ellenére ugyanis, hogy vasárnap a polgármesteri széket és a 8. számú önkormányzati egyéni választókerületi mandátumot is fideszes jelölt, Kőhalmi László szerezte meg, a közgyűlésben az MSZP-SZDSZ koalíció van többségben. A 41 tagú pécsi közgyűlésben az MSZP-nek 19, a Fidesz-KDNP-nek 15, a többnyire a jobboldalt támogató Összefogás Pécsért Egyesületnek 3, az SZDSZ-nek 2, az MDF-nek egy képviselője van, egy városatya pedig független.
Az egész MSZP válságban
Ezzel az eredménnyel szertefoszlott az a mítosz, ami eddig körüllengte Szili Katalint - véli Magyar Kornélia, a Progresszív Intézet elemzője. Szerinte az eredmény azt mutatja, Szili népszerűsége a házelnöki posztnak szól, nem személyének. Szomszéd Orsolya, a Nézőpont Intézet elemzője - részben egyetértve Magyar Kornéliával - úgy látja, elhalványult az a Szili Katalin-kép, amely szerint miniszterelnök-jelöltként sikerre vezetheti a baloldalt. Szerinte ez az eredmény egyértelmű kudarc Szili Katalin számára. Hozzátette: Szili népszerűsége sem tudta ellensúlyozni a Fidesz hatalmas előnyét, és nem hozott sikert a mögötte kialakult összefogás, amely akár egy országos MSZP-SZDSZ-MDF együttműködés prototípusa is lehetett volna. Páva Zsolttal kapcsolatban azt mondta: bár Páva "nem tette ablakba" pártkötődését, ez a siker a Fidesz sikere, hiszen egy szocialista fellegvárban tudott győzni.
Azzal kapcsolatban, hogy a pécsi vereség mit jelent az MSZP-nek, Magyar Kornélia azt mondta: az eredmény jelzi a szocialistáknak, hogy szavazóbázisuk milyen mély apátiában van, de azt is mutatja, hogy a Fidesz mozgósító képessége jobb. Ezzel egyetért Kiszelly Zoltán is, aki rámutatott arra, hogy a Fidesznél egyrészt jól működik a választókerületi rendszer, másrészt a sok aláírásgyűjtési akció miatt a pártnak a szimpatizánsairól több év alatt felállított listái vannak, amit használni tud. Igaz, tette hozzá, ez szükséges, de nem elégséges feltétel. Kiszelly Zoltán arra a felvetésre, hogy a mostani jelentős szocialista vereség lehet-e mozgósító erejű a szocialista táborban a 2010-es országgyűlési választásokra, azt mondta: az nagy kérdés, hogy a baloldali érzelmű emberek mitől félnek jobban, a Fidesztől és Orbán Viktortól, vagy a megszorításoktól.