Ladislav Hamran sajtótájékoztatóján közölte, egy évvel az ukrajnai háború kezdete után, az adatbázis létrehozásával az Eurojust döntő fontosságú lépést tett a feltételezhetően elkövetett alapvető nemzetközi bűncselekményekre adható igazságügyi válaszok támogatása érdekében.
Az intézkedés lehetővé teszi, hogy az Eurojust összegyűjthesse, megőrizze, elemezhesse és tárolhassa az alapvető nemzetközi bűncselekményekkel, például a háborús bűncselekményekkel kapcsolatos bizonyítékokat. Az adatbázis támogatja továbbá a nemzeti és nemzetközi nyomozásokat azáltal, hogy rávilágít nemcsak az egyes bűncselekményekre, hanem az elkövetésüket lehetővé tevő rendszerszintű intézkedésekre is - mondta.
A bizonyítékok biztonságos továbbítására és tárolására szolgáló technikai megoldások már rendelkezésre állnak - közölte.
Elmonda azt is, hogy az ügynökség egy új, nemzetközi agressziós bűncselekmények elkövetésének kivizsgálásával foglalkozó központ (ICPA) létrehozásán is dolgozik. A központ fő célja, hogy támogassa és fokozza az ilyen bűncselekmények kivizsgálásának hatékonyságát a kulcsfontosságú bizonyítékok megszerzésével és az ügymenet előkészítésének segítésével annak lehető legkorábbi szakaszában.
A központ az Ukrajnában zajló háborúban feltételezhetően elkövetett nemzetközi bűncselekmények felderítésére, Litvánia, Lengyelország és Ukrajna által, az Eurojust és a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) támogatásával március végén létrehozott közös nyomozócsoport (JIT) jelenlegi struktúrájának részét képezi majd. Ez optimális összhangot biztosít a háborús bűnökkel, az emberiesség elleni bűncselekményekkel és a népirtással kapcsolatos nyomozások és az agressziós bűnözés között - mondta. Az ICPA ügyészei az Eurojustnál helyezkedhetnek majd el, ami lehetővé teszi munkájuk szoros összehangolását a közös ügyészi stratégiával - tájékoztatott.