Az év egyik legszebb időszaka köszönt ránk, amikor mindenki a karácsonyi készülődéssel van elfoglalva, hogy a családjával és szeretteivel ünnepelhessen. Sajnos azonban ezek a napok gyakran nem a meghittségük miatt maradnak emlékezetesek. Sokszor egy apró figyelmetlenségből adódóan kisebb konyhai baleset vagy egy zárlatos égősor tönkre teheti az ünnepeket – hívta fel a figyelmet az UNIQUA Biztosító.
Az év végéhez közeledve a legtöbb és legnagyobb kárt szinte mindig a tűzesetek okozzák. Ilyenkor az egész berendezés tönkremehet, a lakás vagy ház szerkezetéről nem is beszélve. A tavalyi évben advent első vasárnapjától 2016. január 6-ig, vízkeresztig vizsgált időszakban 32 tűzeset történt. „Azért vízkeresztig nézzük az adatokat, mert hagyományosan ekkor szokták a karácsonyfát lebontani. Sokan egy utolsó csillagszóróval búcsúztatják a fát, és ebből számos alkalommal keletkezett tűz. A fenyőfa tűlevelei ugyanis a szobahőmérsékleten kiszáradnak, és rendkívül gyúlékonnyá válnak. Elég egy kis szikra, ami a fába kap, és hihetetlen gyorsasággal maradéktalanul leég, szinte biztosan meggyújtva a környezetében lévő tárgyakat” – magyarázza a leginkább bekövetkezett káresetek egyikét Szilágyi Péter, az UNIQA Biztosító Zrt. lakásbiztosítási szakértője.
A másik gyakran tűzesetet okozó tárgy a karácsonyfát díszítő égősor. Bár az utóbbi években sokat javult ezeknek a termékeknek a minősége, de most is javasolt inkább szaküzletben megvásárolni engedélyeztetett, bevizsgált terméket. Fontos, hogy mindig ellenőrizzünk le az izzókat, és otthonunkból távozáskor kapcsoljunk le, mert ha zárlatos lesz, tüzet okozhat. Ugyanígy nem szabad őrizetlenül hagyni adventi koszorún meggyújtott gyertyát vagy mécsest sem, mert könnyen tüzet okozhatnak. Vegyes tüzelésű kályháknál, kazánoknál a befűtésnél az oxigénellátáshoz nyitva hagyott kazánajtón kipattanó szikra okozta tűz viszonylag gyakori, ezért semmiféleképpen ne hagyjuk ott őrizetlenül. Ne kapkodjunk! A sütés-főzés közben a tűzhelyen felejtett olaj lángra kaphat, közben inkább ne kezdjünk bele más tevékenységbe is. Figyeljünk oda magunkra és egymásra, hiszen az ünnepek stresszesek is lehetnek, és ilyenkor könnyen jön a baj!