Milyen feltételekkel tanulhatunk külföldön?

Folyamatosan növekszik azoknak az európai fiataloknak a száma, akik tanulmányait más tagállam iskoláiban folytatják. Ez egyre sürgetőbbé teszi, hogy a tagállamok egyértelműen meghatározzák a külföldi diákok jogosultságait. Eközben több tagállam kvótákkal igyekszik távol tartani a külföldieket.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagy várakozás előzi meg az Európai Bíróság jövő hónapban esedékes ítélethirdetését abban az ügyben, ahol a bíráknak arról kell dönteniük, pontosan milyen mértékben kell a más tagállamból érkezett diákot a hazaiakkal egyenlő módon kezelni - írja az EUvonal.

A tagállamok jelenleg többféle előírással igyekeznek távol tartani ösztöndíjrendszereiktől a külföldi diákokat, elsősorban azért, hogy megakadályozzák az "ösztöndíjturizmust".

A szóban forgó bírósági eljárást egy német diáklány indította, aki 2000-ben továbbtanulás céljából Hollandiába utazott. A holland előírások szerint a külföldi diákok csak akkor kaphatnak holland ösztöndíjat, ha dolgoznak, ezért Jaqueline Foerster is vállalt munkát a tanulás mellett.

2005-ben azonban az ösztöndíjakat odaítélő testület a kapott összeg egy részének visszafizetésére kötelezte Foerstert, mivel egy ideig egyáltalán nem dolgozott. A német diák ezt követően a bírósághoz fordult, mert álláspontja szerint diszkrimináció érte a nemzetisége miatt, hiszen a holland diákok ösztöndíját nem kötik munkavállaláshoz.

A bíróság július 10-ére várható ítéletét a tagállamok is feszülten várják, amit jól mutat, hogy a bírósági meghallgatáson a belga, brit, finn, német és svéd kormány képviselői is megjelentek.

Egy EUobservernek nyilatkozó uniós tisztségviselő szerint a meghallgatáson úgy tűnt, hogy a bírák tisztában vannak azzal, milyen következményei lehetnek az ítéletüknek, ezért olyan döntést fognak hozni, amelyben a pénzügyi hatásokat is figyelembe veszik.

Más problémák is vannak

Az Európai Bíróság nem most foglalkozik először a más tagállamból érkezett diákok helyzetével. 2005-ben az Egyesült Királyságban tanuló francia diák, Dany Bidar fordult a luxemburgi testülethez, mivel a brit hatóságok megtagadták tőle a normális brit ösztöndíj folyósítását. Ítéletében a bíróság elismerte: a tagállamok gondoskodhatnak arról, hogy más tagállami diákok megélhetési költségeinek fedezésére szolgáló támogatások nyújtása ne váljék olyan indokolatlan teherré, amely a nyújtható támogatások általános szintjére is hatással lehet.

Így a tagállamoknak csak azoknak a diákoknak kell ilyen támogatást nyújtania, akik igazolták, hogy bizonyos fokig beilleszkedtek az ország társadalmába.

A tagállamok a döntést úgy értelmezték, hogy csak azokat a diákokat kell a saját állampolgáraikhoz hasonló elbánásban részesíteni, akik már legalább öt éve az országban élnek.

Kell-e kvóta?

Egy másik esetben a bíróság arra a következtetésre jutott, hogy Ausztria megsértette a közösségi jogszabályokat, amikor kvótákat határozott meg az orvosi és fogorvosi egyetemekre felvehető külföldi hallgatók számát illetően. Az osztrákok azért kényszerültek erre a lépésre, mert a sok német diák csak az olcsóbb tanulási lehetőség miatt ment Ausztriába, és az egyetem befejezését követően rögtön haza is tért.

Hasonló eset Belgiumban is előfordult, ahol 2006-ban a Franciaországból érkező hallgatók miatt vezettek be kvótákat. Az Európai Unió meglehetősen csekély hatáskörökkel rendelkezik az oktatás terén.

Az EK-Szerződés 149. cikke kimondja, hogy az unió "a tagállamok közötti együttműködés ösztönzésével és szükség esetén tevékenységük támogatásával és kiegészítésével hozzájárul a minőségi oktatás fejlesztéséhez". Habár az oktatás a tagállamok által féltve őrzött terület maradt, az Európai Bíróság ezen a területen is hozhat - esetenként komoly következményekkel járó - ítéletet.

A tagállamok tavaly öt éves haladékot kaptak Brüsszeltől, mely idő alatt azt kell áttekinteniük, hogy az általuk meghozott korlátozó intézkedések szükségesek és arányosak voltak-e.  (Három-öt éven belül nem lesz szakorvos és ápoló, aki ellássa a betegeket; a témában rendezett keddi háttérbeszélgetésen a szakemberek kritikusnak, katasztrofálisnak és tragikusnak jellemezték az egészségügyben kialakult szakemberhiányt.)

Véleményvezér

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo