Az ellenzék nem hallgatott Török Gáborra és szinte Novák Katalin nevének nyilvánosságra kerülése után azonnal nemtetszésének adott hangot.
Márki-Zay Péter az egységes ellenzék miniszterelnökjelöltje: még Áder Jánosnál is alkalmatlanabb arra, hogy ellent tartson Orbán Viktornak.
Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke: párttitkár-helyettes lesz az államfő egy pártállami kísérletben. Megalázzák a hazát. Megalázzák az államfői hivatást. Ismét.
A Momentum elnöke, Donáth Anna: ideje visszaadni a jelölés és a választás jogát az embereknek, eljött az ideje a közvetlen köztársasági elnökválasztásnak, hogy egy békésebb, összetartóbb és egységesebb országot építhessünk.
Novák Katalin pedig visszavágott: akik azt mondják, én csak egy bábu leszek ebben a tisztségben, valójában nem engem, hanem a nőket becsülik le.
Ezek tehát a véleményformálók gondolatai, a választók azonban nem szólhatnak bele közvetlenül, hogy ki legyen a köztársasági elnökük, akit a parlament tagjai választhatnak meg. Az alkotmány szerint Magyarország államfője a köztársasági elnök, aki kifejezi a nemzet egységét, és őrködik az államszervezet demokratikus működése felett, ő a Magyar Honvédség főparancsnoka. Törvényt, országos népszavazást kezdeményezhet. Ennek alapján több kérdés merülhet fel egy államfőjelölt esetében.
Független lesz, vagy elfogult?
Aktív lesz, vagy passzív?
Felejthető, vagy emlékezetes lesz-e tevékenysége?
A Fidesz eddigi köztársasági elnök választásai közül talán Mádl Ferenc volt a legsikeresebb. Erre abból lehet következtetni, hogy ő a Fidesz első kormányának bukását követően is közmegelégedés mellett tölthette ki hivatali idejét. Schmitt Pál, hatalmas bukás, hiszen lemondásra kényszerült plágium botránya miatt. Áder János jobb híján került az államfői székbe és valószínűleg a legfelejthetőbb köztársasági elnökünk lesz. Több olyan törvényt engedett át, amely aztán megbukott az alkotmányossági vizsgán, vagy kiderült, hogy nem passzol az EU jogrendjéhez. A köztársasági elnök komoly jogászi stábbal rendelkezik az ilyen hibák elkerülése érdekében. Nem sikerült. Az pedig különösen fájó, hogy a világjárvány kitörése után, amikor talán a legjobban szükség lett volna megnyugtató szavaira, irányt mutató aktivitására, egyszerűen több hónapra kámforrá vált, eltűnt a nyilvánosság elől. Egyszóval jó lenne, ha végre lenne egy olyan államfője Magyarországnak, aki alkalmas a nemzet integrálására, személye a többség számára példaadó és szerethető.