Az ember képmása a személyiség megjelenésének és megkülönböztetésének egyik alapvető eleme. Képmás alatt a személy külső megjelenésének valamely eszköz útján való rögzítését értjük, amelynek egyik legjellemzőbb módja a fényképfelvétel készítése.
A képmás elkészítéséhez az érintett személy hozzájárulása szükséges. Tehát alapvető szabály, hogy a felvételt elkészíteni sem lehet az érintett beleegyezése nélkül. Alapvetően olyan esetben van szükség hozzájárulásra, ha a képen szereplő személy felismerhető, különösen, ha a felvétel az illető egyéni ábrázolására alkalmas.
A hozzájárulás megadható szóban vagy írásban, de akár ráutaló magatartással is. Ráutaló magatartás például, ha valaki a fényképen pózol. Rendszerint megadottnak tekinti a bíróság a hozzájárulást akkor is, ha valaki olyan helyiségbe belép, ahol tudja, hogy róla felvétel készül vagy készülhet.
A képmás felhasználása
Különbséget kell tenni a képmás elkészítése és felhasználása között. A felhasználáshoz főszabály szerint az érintett külön hozzájárulása szükséges. A képmás elkészítéséhez való hozzájárulás rendszerint nem jelenti a felhasználáshoz való hozzájárulást is.
Adott esetben, a körülményektől függően viszont az elkészítéshez való hozzájárulás jelentheti a felhasználás engedélyezését is. Ilyen eset lehet például, ha valaki a televíziónak nyilatkozik, akkor a felvétel sugárzásához is megadottnak kell tekinteni a hozzájárulást, kivéve, ha ezt az érintett kifejezetten megtiltja. Fontos megjegyezni, hogy felhasználásnak minősül a fényképfelvétel interneten közzététele is, például a Facebookon.
Nem szükséges az érintett személy hozzájárulása a fényképfelvételhez és felhasználásához nyilvános közéleti szereplés esetén. Ha valaki nyilvános közéleti szereplést vállal, akkor természetesen számítania kell arra, hogy róla felvétel készülhet. Viszont a közéleti szereplőket is megilleti a magánszféra védelméhez való jog, tehát nem lehet az egész életüket közéleti szereplésnek tekinteni. Így a közéleti szereplők magánéletéről (pl. szabadidejének eltöltéséről) készült felvételekhez már hozzájárulásra van szükség.
Szintén nem szükséges beleegyezés a felvétel elkészítéséhez és felhasználásához ún. tömegfelvétel esetén, tehát ha az érintettet egy tömeg részeként ábrázolják. Ide tartoznak különösen az olyan eseményeken készült felvételek, ahol megszokott a felvételek készítése, például sporteseményeken, koncerteken, felvonulásokon. Ilyen esetben hozzájárulás akkor sem szükséges, ha az érintettet a tömegben, de egyénileg kiemelve ábrázolja a felvétel. Meg kell viszont jegyezni, hogy a külön hozzájárulás nélkül készíthető fényképfelvételek hozzájárulás nélkül csak olyan körben használhatóak fel, amelyet az elkészítés körülményei indokolnak, például az esemény megörökítése, tájékoztatás céljából.
Dr. Szabó Gergely ügyvéd Kocsis és Szabó ügyvédi iroda