A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége, majd az Országos Érdekegyeztető Tanács munkavállalói oldalának egésze tiltakozott a múlt héten amiatt, hogy a kormány egyoldalúan, mindenféle érdekegyeztetés nélkül vonta meg a kedvezményt. A május elseje alkalmából hatályba léptetett rendelet egy régi szerzett joguktól fosztja meg a munkavállalókat - fogalmaztak a szakszervezetek.
Az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) múlt hét pénteki ülésén erre a napirend előtti szakszervezeti felszólalásra Csizmár Gábor a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára elmondta: tájékoztatja a kormányt a szakszervezeti véleményről, megvitatják a problémát.
A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) kommunikációs főosztálya kedden arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a szaktárca korábban több egyeztetést is tartott a témakörről. Az egyeztetéseken arra kérte a feleket, hogy a vitás, nem a minisztérium döntési körébe tartozó kérdéseket terjesszék az OÉT elé. "Az említett javaslat nem került az OÉT elé" - fogalmaz a közlemény. A közlemény hangsúlyozza, hogy a közforgalmú személyszállítási utazási kedvezmények felülvizsgált rendszere 2007. május 1-jétől lépett hatályba. Az új kedvezményrendszerben megszűnt a munkavállalók és családtagjaik éves egy alkalommal igénybe vehető 50 százalékos kedvezménye. A közlemény szerint a GKM az utazási kedvezményrendszer átalakítására irányuló elképzelésekről széles körű társadalmi egyeztetést folytatott az érintett társadalmi csoportok főbb érdekképviseleti szervezeteivel.
A közlemény szerint a munkavállalók és családtagjaik számára nyújtható kedvezmény megszüntetéséről szóló GKM javaslatot a meghívott szervezetek a 2007. január 3-i egyeztetésre kiküldött munkaanyagban megkapták. Sem a január 3-i, sem pedig a későbbi egyeztetéseken nem jelezte egyik érdekképviseleti szervezet sem, hogy nem ért egyet a GKM javaslatával - utal rá a közlemény.