Az SZTMSZ elnökének véleményét igazolja Bajnai Gordon miniszterelnök egy internetes portálnak tett nyilatkozata, miszerint az idén már sehol sem akar dolgozni. Cáfolta ugyanis, hogy már az őszi önkormányzati választáson visszatérne a politikai életbe, mint az MSZP főpolgármester-jelöltje, ugyanakkor egyelőre az üzleti szféra sem csábítja.
Tavaly az egyik kormány közeli napilap cikke is azt latolgatta, ki hol folytatja a választások után. Akkor úgy hírlett, hogy Gráf József agrárminiszter valószínűleg visszavonul, Balázs Péter külügyminiszter a Közép-európai Egyetem (CEU) Nemzetközi Tanulmányok és Európai Tanulmányok Tanszékének egyetemi tanára, adott esetben itt folytathatja. Székely Tamás egészségügyi miniszter és Varga István, a gazdasági tárca vezetője várhatóan az üzleti életben folytatja karrierjét, ahogyan Oszkó Péter pénzügyminiszter is, aki többször egyértelművé tette, hogy nem tervez politikai karriert.
Fejvadászhoz fordulnak a politikusok?
A választások miatt különösen gyakran előfordult, hogy politikusok fordultak meg a fejvadász irodában lehetőségeikről tájékozódva. - Ez egy általános jelenség, amely nemcsak kormányváltáskor tapasztalható - meséli a HR Portálnak a Dr. Pendl & Piswanger ügyvezető igazgatója. A leköszönő kormány tagjai közül vannak, akik csupán átmeneti időszakra hagyják ott a politikusi pályát, hogy aztán újult erővel, számos gazdasági tapasztalattal térjenek vissza, mikor újra kedvező szelek fújnak. Tehát egyesek annyira kötődnek a politikai pályához, hogy semmiképpen nem tudnák máshol elképzelni magukat. De olyan esetre is van példa, hogy valaki végleg megszakítja politikai karrierjét, tette hozzá Lipcsei András.
Csaposs Noémi azonban ezt nem tudja elképzelni, szerinte a nagy politikusok nem nagyon mennek fejvadászokhoz, hiszen nem szorulnak mások tanácsára, állásajánlataira. Ha felhagynak a politizálással, akkor rendszerint visszavonultan élnek, az addig alapított cégeiket, befektetéseiket ápolják. - Nem túl valószínű, hogy a magas beosztásban dolgozók alkalmazottként térnek vissza a versenyszférába, inkább vezetőként, de arra a pozícióra is úgy hívják őket, nem ők jelentkeznek az állásra - nyomatékosítja Csaposs. Tehát ha egy nagyobb cég élén látunk viszont egy ismert politikust, akkor biztosan nem a hagyományos pályázati útvonalon jutott oda, valószínűbb, hogy személyes kapcsolatait vetette be, vagy felkérték a poszt betöltésére. Szetey Gábor, egykori személyügyi államtitkár sem túl valószínű, hogy önmagától jelentkezett a Pihilip Morrishoz - magyarázza az SZTMSZ elnöke.
Csaposs szerint ezek már olyan magas szintek, ahol nem életszerű a hagyományos pályázati útvonal, klasszikus alkalmazotti lét. Például egy volt miniszterelnök nem fogja eltűrni, hogy más mondja meg, mit csináljon. Ráadásul a közszféra után furcsa lehet a versenyszféra, ahol az ember a maga ura, s az üzleti érdek, a rövid távú célok, gyors haszon a meghatározó. A HR szakember ugyanakkor azt már nem tartja kizártnak, hogy egy politikus egy fejvadásztól mint jó ismerősétől kérjen tanácsot.
Teljes cikk a HR Portálon.