Mennyi legyen a munkaidő?

A portugál elnökség igyekszik új lendületet adni a munkavállalók jogainak módosításával kapcsolatos több hónapja halódó uniós ügyekn: a héten bilaterális tárgyalásokat indított a munkaidő irányelvvel, valamint az ideiglenes alkalmazottak jogairól szóló szabályozással kapcsolatban is.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Mindkét területen évek óta folyik az egyeztetés a szabályozások korszerűsítéséről (amire az Európai Bíróság ítéletei értelmében is szükség van), de mivel a tagállamok álláspontjai jelentősen eltérnek, a folyamat lassú és egyelőre egyik elnökségnek sem sikerült áttörést elérnie.

A munkaidő irányelv 

A tagállamok között ellentmondás van annak kapcsán, hogy kaphatnak-e  mentességet a 48 órás munkaidő-korlátozás alól. Az Európai Bíróság két határozata is kimondta, hogy a jelenlegi szabályozáson változtatni kell, míg az Európai Parlament 2006 májusában döntött a munkaidő-korlátozás alóli mentesség (opt-out) megszüntetéséről, ám ehhez minősített többségi döntésre lenne szükség a Tanácsban. (A franciák a 35 órás munkahetet ajánlják...)

A héten ezért a portugál elnökség kétoldalú tárgyalásokat kezdett azon országokkal, amelyek miatt 2006-ban meghiúsult a munkaidő irányelv módosítása. Akkor a finn elnökség által javasolt kompromisszumos megoldást (miszerint a 48 óra helyett a munkavállalók 60 órát dolgozhatnának egy héten, de 3 hónapos időtartamra vonatkoztatva a 12 helyett) Franciaország, Spanyolország, Olaszország, Görögország és Ciprus utasította el. E tagállamok azt szerették volna elérni, hogy jelöljenek ki pontos dátumot a mentességek megszüntetésére, és minden tagállam tartsa be jelenlegi szabályozásban szereplő 48 órás munkahetet. (Ez persze csak a hivatalos munkaidőre vonatkozok, a tényleges, munkával eltöltött idő rejtély: az amerikaiak például másfél órát henyélnek naponta...)

Ügyeleti gondok

A jelenleg a tagállamoknak lehetőségük van arra, hogy - a munkavállalók biztonság- és egészségvédelméről szóló általános elvek tiszteletben tartása mellett - kihúzzák magukat a szabályozás alól. A mentességgel az Egyesült Királyság, Ciprus és Málta él, míg Franciaország, Spanyolország és Németország egészségügyi intézményeire alkalmazza azt.

A munkaidő irányelv másik megosztó kérdése, hogy az ügyeleti idő munkaidőnek számít-e. Ennek kapcsán a finn elnökség (egybehangzóan a Bizottsággal) azt javasolta, hogy az ügyeleti idő teljes egészében ne számítson munkaidőnek, ugyanakkor az Európai Bíróság döntése szerint az ügyeleti időt bele kell számítani a 48 órás munkahétbe.

Folytatás az EUvonal.hu-n.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo