A The Sunday Times című vezető konzervatív vasárnapi lap megbízásából elvégzett országos közvélemény-kutatás szerint a torykra most a választók 37 százaléka voksolna, a Labour tábora 35 százalékos. A konzervatívok egy hét alatt két százalékpontot vesztettek, a Munkáspárt ugyanennyit nyert.
10 százalék eltűnt
A két nagy brit párt között több mint két éve nem volt ilyen csekély a különbség. A harmadik legnagyobb brit parlamenti erő, a Liberális Demokraták támogatottsága változatlanul 17 százalékos.A lap kommentárja szerint a Konzervatív Párt előnyének lemorzsolódása "drámai mértékű és gyors". A felmérések egészen januárig rendre a toryk tíz ponthoz közeli vezetését jelezték, de már az egy héttel ezelőtti előző kimutatás szerint is csak hat ponttal járt a brit jobbközép vezető ereje a baloldali kormánypárt előtt.
A hat százalékpontos előny sem lett volna már elég ahhoz, hogy a konzervatívok egyedül többséget szerezzenek az összes többi alsóházi frakció létszámához képest, de ahhoz elegendő, hogy a legnagyobb frakciót alkotva átvegyék a kormányzást.
A brit választási aritmetika és a választókörzetek megoszlása miatt azonban a kétpontos előny már a Munkáspártnak kedvezne: ilyen arányú választási eredmény nyomán a Labour-frakció lenne a legnagyobb, és - jóllehet a pártnak szintén nem lenne abszolút többsége a többi frakció összlétszámához mérve a 650 fős új alsóházban - ez lehetővé tenné, hogy Gordon Brown maradjon a miniszterelnök.
Brown nem megfélemlítő személyiség
A vasárnapi felmérés arra vall, hogy Brownnak még használtak is a viselkedésével kapcsolatban nemrég napvilágra került állítások. A The Observer, a legnagyobb brit baloldali vasárnapi lap vezető politikai kommentátora, Andrew Rawnsley legújabb könyvében egyebek mellett az áll, hogy Brown rendszeres, dühödt - időnként tettlegességig fajuló - indulati kitörései "rettegésben tartják" a Downing Street-i kormányfői hivatal stábját, és ezért a kormányfő ellen állítólag belső vizsgálat is indult.
Ezeket minden érintett folyamatosan cáfolja, és a The Sunday Timesban közölt kimutatás is azt jelzi, hogy a választók alig 28 százaléka hisz a miniszterelnök fenyegető, megfélemlítő személyiségéről szóló állításoknak. A válaszadók fele ugyanakkor egyetértett azzal, hogy Brown "erőteljes érzékkel tud különbséget tenni helyes és helytelen között".